Spis treści:

  1. Właściwości fiołka trójbarwnego
  2. Napar do przemywania twarzy
  3. Herbatka z suszu

Właściwości bratka czyli fiołka trójbarwnego

Od dawna stosowany jest w medycynie ludowej i ziołolecznictwie w leczeniu padaczki, egzemy i chorób skóry oraz dolegliwości układu oddechowego, takich jak astma, zapalenie oskrzeli czy objawy przeziębienia. Jego działanie moczopędne jest wykorzystywane także przy leczeniu reumatyzmu oraz zapaleniu pęcherza. Jego liście to remedium w nadkwasocie.

Zewnętrznie jest stosowany, aby złagodzić zmiany łojotokowe skóry, gdzie występuje nadmierna produkcja sebum. Pomaga w jego regulacji i osuszaniu. Szczególnie polecany jest przy wzmożonym trądziku u nastolatków i dorosłych. Pomocna jest herbatka ziołowa, jak i maści ziołowe na bazie bratka, które wspomagają leczenie miejscowe.

Zawarte w bratku salicylany działają przeciwzapalnie, natomiast rutyna obecna w roślinie pomaga ustabilizować ściany naczyń krwionośnych.Regularnie spożywane kwiaty bratka pozwalają na obniżenie ciśnienia krwi i zapobieganie choroby niewydolności serca. Szampony wykonane z ekstraktem z bratki mogą odżywić skórę głowy, utrzymując ją zdrową i poprawiając jakość i gęstość włosów.

Napar do przemywania twarzy

Jeżeli chcesz osuszyć twarz i wyregulować nadmierną produkcję sebum, wystarczy przygotować ziołową mieszankę, która zadba o kondycję twojej skóry!

Przygotuj:

  • susz z bratka
  • przegotowaną i gorącą wodę
  • 2-3 krople soku z cytryny

Susz zalej gorącą wodą i dolej odrobinę soku z cytryny. Przygotuj czystą szmatkę z gazy lub ręcznik. Wlej napar do miski i okryj głowę ręcznikiem tworząc komin. Przytrzymaj twarz nad naparem do momentu, aż utrzymuje się para. To dobry moment, aby po "parówce" wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne na zmiękczonej skórze twarzy. Użyj toniku oraz lekkiej maseczki czy wklep serum do skóry tłustej lub mieszanej.

Zobacz również:

Herbatka z suszu

Herbatka z bratka stosowana regularnie, przynosi świetne efekty! Pij ją 1-2 razy dziennie przed posiłkiem, najlepiej na 30 minut przed. Możesz skorzystać z gotowego suszu, ale wykonasz go także samemu. Najlepiej zbierać najświeższe bratki z ogrodu lub łąk tam, gdzie mamy pewność, że nie było chemicznych oprysków z pól, przenoszonych na okoliczne powierzchnie. Możesz związać końcówki kwiatów i zawiesić na sznurku lub przełożyć pomiędzy kartkami i suszyć przez około 1-2 miesięcy. 2 łyżeczki suszu zalej wrzątkiem i odczekaj przynajmniej 8-10 minut. Kurację stosuj nie dłużej niż 1-2 miesięcy.