Spis treści:

  1. Ser żółty
  2. Banany
  3. Przetworzone mięso
  4. Glutaminian sodu
  5. Kawa

Ser żółty

Dojrzewające sery mogą powodować ból głowy, który nasila się w momencie gdy jest spożywany regularnie w nadmiernych ilościach. Winowajcą może być substancja zwana tyraminą, która tworzy się w miarę rozpadu białek w serze. Im dłużej ser dojrzewa, tym więcej ma tyraminy. Niebieski ser, szwajcarski, cheddar, gouda i parmezan to jedne z licznych przykładów serów, które przyczyniają się do nasilania migrenowych bólów głowy. Zrezygnuj z nich na rzecz tych miękkich z mleka koziego czy owczego. Możesz także wprowadzić do diety tofu naturalne lub wędzone z dodatkami.

Banany

Banany zwykle nie pojawiają się na listach produktów wywołujących migrenę, ale mogą ją wywoływać zwłaszcza u osób wrażliwych na tyraminę, tę samą substancję, która występuje w dojrzewającym serze. Skórka zawiera około 10 razy więcej tyraminy niż miąższ bananowy. Delikatne paseczki ze skórki dotykające miąższu należy oddzielić i wtedy spożywać miąższ banana. Możesz go ograniczyć w diecie i zastąpić innymi owocami, które pomagają podczas migrenowych bólów głowy - ananas bogaty w minerały oraz bromelainę oraz arbuz nawadniający organizm, dostarczając przy tym potas i magnez.

Przetworzone mięso

Azotany stosowane jako konserwanty w hot dogach, boczku i wędlinach mogą rozszerzać naczynia krwionośne i wywoływać bóle głowy po jedzeniu u niektórych osób. najlepszym sposobem jest ograniczenie peklowanego mięsa, parówek czy kiełbasek z wysoką zawartością soli, która prowadzi do nadciśnienia. To ona w głównej mierze przyczynia się do powstawania bólu głowy.

Glutaminian sodu

Glutaminian monosodowy (MSG), który znajduje się w sosie sojowym i jako dodatek do żywności w wielu innych produktach spożywczych, powoduje skurcze, biegunkę i nasilony ból głowy u około 20 procent osób cierpiących na migrenowe bóle głowy. W szczególności sos sojowy jest jednym z silniejszych wyzwalaczy migreny - to też przez zwiększoną zawartość soli. To niejako prowadzi do odwodnienia - powinien być spożywany w kontrolowanych ilościach jako dodatek, a nie codzienna przyprawa do sosów czy sałatek.

Kawa

Syndrom odstawienia kawy przez 2-3 dni powoduje oczyszczenie organizmu przyzwyczajonego do kofeiny. Może to powodować silny ból głowy oraz ucisk. Niektóre leki zawierają niewielką ilość kofeiny, która może być pomocna przy bólu, natomiast zwiększona jej dawka regularnie może doprowadzić do problemów żołądkowych i kołatania serca. Dawka 200 mg kofeiny prowadzi do bólu głowy z tak zwanego odstawienia po jednym czy dwóch dniach. To około 2 filiżanki kawy dziennie.