ZATRUŁAŚ SIĘ

Zatrułaś się lub masz tzw. grypę żołądkową. Poznasz to po skurczach w okolicach żołądka, nudnościach, mogą pojawić się biegunka, wymioty, gorączka i osłabienie. Co robić? Nie bierz nic przeciw biegunkom czy nudnościom. Dużo pij, aby wypłukać chorobotwórcze mikroby i uniknąć odwodnienia. Niedyspozycja powinna minąć sama po ok. 2 dniach. Uważaj: jeśli pojawią się trudność w mówieniu, łykaniu i podwójne widzenie, to mogło dojść do zatrucia jadem kiełbasianym. Konieczna będzie pomoc medyczna, bo to stan, który zagraża życiu.

NIE TOLERUJESZ LAKTOZY

Poznasz to po bólach brzucha (zwłaszcza po posiłkach z krowim mlekiem), biegunkach lub wymiotach, a także ciągłym zmęczeniu. Charakterystyczne dla nietolerancji są też gazy, wzdęcia i smugi śluzu w stolcu. Co robić? Możesz przyjmować laktazę (suplement diety, który ułatwia trawienie laktozy, kupisz w aptece), ale lepiej odstaw produkty mleczne. Zastąpisz je nabiałem kozim lub mlekiem sojowym, ryżowym.

MASZ KAMICĘ NERKOWĄ

Daje o sobie znać skurczami, biegunką, krwiomoczem, gorączką. Co robić? Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Dużo pij, aby ułatwić wydalenie kamienia.

ATAK KOLKI ŻÓŁCIOWEJ

Ból jest silny, zwykle pojawia się kilka godzin po zjedzeniu potraw tłustych lub smażonych. Często promieniuje do pleców. Mogą towarzyszyć mu nudności, wzdęcia, nawet wymioty. Co robić? Jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza, a do tego czasu nic nie jeść ani nie pić.

DOKUCZAJĄ CI WRZODY

Zwykle tworzą się w żołądku lub dwunastnicy. W pierwszym wypadku piekący ból pojawia się w nadbrzuszu po godzinie (dwóch) po posiłku, w drugim – na czczo oraz w nocy (są to tzw. bóle głodowe). promieniować do prawej części pleców. Co robić? Chorobę leczy się antybiotykami, zmianą diety. I unikaniem stresu, ponieważ ten nasila objawy.

CIERPISZ NA ZESPÓŁ JELITA NADWRAŻLIWEGO

Jeśli masz kurczowe lub kłujące bóle brzucha, silniejsze po lewej stronie, jeśli zdarzają się zaparcia, biegunki lub cienkie, ołówkowe stolce, miewasz gazy, nudności, a do tego bardzo przejmujesz się codziennością – idź do gastrologa, aby zbadać, czy nie masz ZJN. Co robić? Problem trudno wyleczyć, ale można wyciszyć objawy. Trzeba wykluczyć szkodliwe produkty (notuj, po czym brzuch zaczyna boleć), przyjmować probiotyki i, najtrudniejsze: nauczyć się rozładowywać stres.

MASZ ATAK WYROSTKA ROBACZKOWEGO

Ból jest ostry i kłujący, najpierw dochodzi z okolicy pępka, potem z prawego dołu biodrowego. Nasila się podczas kaszlu oraz gdy unosi się do pionu prawą nogę. Słabnie podczas leżenia na lewym boku, z podkurczonymi nogami. Co robić? Jeśli utrzymuje się dłużej niż 4 godziny, lepiej zgłosić się na ostry dyżur lub wezwać pogotowie – może być konieczna operacja. Nie przyjmuj żadnych leków, bo te mogą utrudnić diagnozę.

KIEDY WZIĄĆ LEKI?

Najlepiej od razu – gdy ból już się rozkręci, trudno będzie go opanować. Najszybciej pomogą leki rozkurczowe (typu No-Spa), bo ból i inne dolegliwości brzucha najczęściej wywołane są przez napięcie mięśni gładkich. Ulgę mogą przynieść też leki przeciwbólowe (np. paracetamol), stosuj je jednak ostrożnie, ściśle przestrzegając dziennej dawki, bo mają sporo efektów ubocznych. Nie bierz aspiryny, na ból brzucha nie działa.