Lidl

Sieć sklepów Lidl zdecydowała się na wprowadzenie ochronnych ekranów przy stanowiskach kasowych. Co więcej zostały naklejone taśmy na podłodze, które określają jaka odległość powinna być zachowana między osobami stojącymi w kolejce. W każdym sklepie oraz biurze Lidla dostępne są środki do odkażania oraz płyny antybakteryjne. Dodatkowo wprowadzone zostało ograniczenie liczby osób przebywających w sklepie. Godziny otwarcia sieci sklepów Lidl zmieniły się tylko tam, gdzie były otwarte do 22, teraz czynne są do 21.

Biedronka

W Biedronce, podobnie jak w Lidlu, spotkamy się z ograniczeniem osób przebywających na terenie sklepu, obowiązkowymi odstępami w kolejkach oraz z płynami dezynfekującymi dla klientów i pracowników. Co więcej zostały wprowadzone nowe godziny otwarcia. Sklepy sieci Biedronka w całym kraju otwarte będą od godziny 8 do 20. Zmianą jest także organizacja pracy. Pracownicy podzieleni zostali na dwie grupy, które będą rotacyjnie wykonywać swoją pracę lub zostaną w domu. Jeżeli w jednym z zespołów będzie stwierdzony przypadek koronawirusa, drugi będzie mógł dalej pełnić swoje obowiązki. Zespoły będą zmieniały się pomiędzy 13:30 a 14:30. Na ten czas sklep będzie zamknięty dla klientów. Najnowszą zmianą wprowadzoną przez zarząd jest pierwszeństwo wejścia dla seniorów w pierwszej godzinie od otwarcia. Dodatkowo powstały specjalne skrzynki oraz formularze dla seniorów, którzy potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów oraz dla osób, które chcą im pomóc. Biedronka staje się łącznikiem pomiędzy starszymi osobami i wolontariuszami.

Carrefour

W sieci sklepów Carrefour możemy spotkać się z osłonami dla pracowników przy kasach, wyznaczonymi odstępami w kolejkach, a także z płynami dezynfekującymi przy wejściu dla klientów. Sieć zawiesiła możliwość zakupu produktów na wagę do własnych pojemników oraz część z produktów, które do tej pory można było kupić luzem będą dodatkowo pakowane. Póki co nie zmieniły się godziny otwarcia sklepów.

Żabka

W Żabce możemy spotkać się z nowymi godzinami otwarcia (7-22), ograniczeniem liczby osób, które mogą przebywać w sklepie oraz z przegrodami pleksi odgradzającymi sprzedawcę od kupującego. Przekąski i gorące napoje dostępne w Żabka Cafe są sprzedawane tylko na wynos. Pracownicy obsługujący klientów są wyposażeni w rękawiczki środki do dezynfekcji. Wstrzymane są także dostawy produktów z Włoch, co za jakiś czas odczujemy sięgając po tego rodzaju asortyment.

Kaufland

- Naszą nadrzędną wartością jest ochrona pracowników oraz klientów. Z tego względu prewencyjnie wprowadziliśmy możliwe rozwiązania służące ich bezpieczeństwu. Na bieżąco monitorujemy sytuację i gdy zajdzie taka konieczność, podejmiemy kolejne działania w ścisłej współpracy z władzami krajowymi i regionalnymi – zapewnia Maja Szewczyk z Działu Komunikacji Korporacyjnej Kauflandu.

Podobnie jak w innych sieciach, spotkamy się tutaj z oddzielającymi kasjerów przegrodami, zawieszono możliwość kupowania produktów garmażeryjnych do własnych pojemników oraz odwołano wszelkie akcje degustacyjne w sklepach. Odwiedzając Kaufland możemy spotkać się ze stacjami do odkażania i dezynfekcji rąk.

Tesco

W sieci sklepów Tesco zostały wprowadzone specjalna godzina (od 9 do 10) na zakupy dla osób z grupy podwyższonego ryzyka. Akcja ta jest prowadzona codziennie we wszystkich sklepach w Polsce. „Akcja jest apelem do wszystkich klientów, a jej celem jest umożliwienie osobom starszym szybkie i sprawne zrobienie najpilniejszych zakupów. Dzięki temu będą mogli szybciej wrócić do domu i będą mniej narażeni na zarażenie koronawirusem. W trakcie specjalnych godzin sklepy Tesco pozostaną otwarte dla wszystkich klientów, ale sieć handlowa prosi swoich pozostałych klientów o zrozumienie i ustępowanie pierwszeństwa osobom starszym w wyznaczonym czasie” – informuje sieć. Możemy się także spotkać z innymi środkami ostrożności, podobnymi do tych, które są wprowadzone w innych sieciach sklepowych. Wśród nich m.in. przegrody dla kasjerów, obowiązkowe odstępy w kolejce oznaczone taśmą czy środki dezynfekujące dla klientów.