Bezsenność ma wiele przyczyn

Bezsenność może mieć naprawdę wiele przyczyn. Wśród najczęstszych należy wymienić niewygodne łóżko, niewywietrzony pokój czy hałas zza ściany. "Częstym powodem bezsenności jest przewlekły stres, dlatego przede wszystkim należy zmienić tryb życia. Nierzadko brak snu spowodowany jest chorobami i schorzenia na podłożu psychicznym takimi jak np. depresja." - twierdzi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk z Grupy Lux Med.

Nawet jeśli nie masz problemów z zaśnięciem zdarza się, że budzisz się zmęczona lub co gorsza wybudzasz się w środku nocy. Picie preparatów ziołowych i wyciszenie się przed snem pomoże w walce z bezsennością, o ile jej powodem nie są poważniejsze dolegliwości.

Dolegliwości, które mogą powodować bezsenność

1. Chrapanie

Chrapanie jest tak powszechne, że traktujemy je jako coś oczywistego i nawet nie myślimy o tym, że może być przyczyną zmęczenia w ciągu dnia. Dalszą konsekwencją może być bezdech w nocy czy przerwy w oddychaniu. Z chrapaniem możesz walczyć:

  • zmieniając dietę na zdrowszą,
  • walcząc z nadwagą,
  • nie śpiąc na wznak,
  • rzucając używki,
  • lecząc wszystkie infekcje.
Bezsenność
Shutterstock

2. Zgrzytanie zębami

Partner zauważył, że zgrzytasz w nocy zębami? To nie jest błahostka! Nie tylko prowadzi do ścierania szkliwa, ale może też powodować silne bóle głowy i twarzy, problemy z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem.Gdy tylko dowiesz się o istnieniu problemu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

3. Zespół niespokojnych nóg

Choroba niespokojnych nóg, w skrócie RLS to schorzenie, z którego najczęściej w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Objawia się przymusem poruszania nogami, wywołanym nieprzyjemnym uczuciem mrowienia, drętwienia nóg, bólu lub skurczów, co może prowadzić do bezsenności. Zespół niespokojnych nóg jest objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza, dlatego zaleca się codziennie uzupełnianie żelaza w organizmie.

Konsultacja: lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny, Grupa LUX MED