Od wtorku, 23 listopada każdy Polak może bezpłatnie zaszczepić się na grypę. Nie musimy martwić się receptą ani skierowaniem. Teraz szczepienie na grypę stało się o wiele łatwiejsze. 

Koronawirus stał się tematem numer 1 pośród szalejących na świecie chorób. Pamiętajmy jednak, że grypa, jak co roku, nie odpuszcza. Ministerstwo Zdrowia widząc widmo rozwijającej się dodatkowo epidemii grypy wprowadziło możliwość darmowego szczepienia. 

Bezplatne szczepienie na grypę - kto może się zaszczepić? 

Od 23 listopada każda osoba, która ukończyła 18. rok życia mogą zgłosić się do wybranego przez siebie punktu szczepień. Ministerstwo obiecuje także, że szczepionek nie zabraknie, co zdarzało się w ubiegłych latach, nawet przy dodatkowej odpłatności. 

Bezpłatne szczepienie na grypę - gdzie można się zaszczepić? 

Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę z zaznaczonymi 3000 placówek, w których można za darmo zaszczepić się przeciwko grypie. Pamiętajmy, że odejść do szczepienia można jedynie będąc zdrowym: nie mając objaw infekcji, czy temperatury. 

Nie bójmy się także przyjmować szczepionki na grypę, gdy przyjęliśmy wcześniej szczepienie na COVID-19. Nie mają one ze sobą związku i mogą być przyjmowane w tym samym czasie. 

Bezpłatne szczepienia na grypę - do kiedy można się szczepić? 

Bezpłatne szczepienia na grypę są zamówione przez polski rząd w określonej ilości. Szczepionki będą wykonywane do czasu wyczerpania rezerw państwowych lub do 31 marca 2022 r. Warto więc jak najszybciej umówić swój termin szczepienia. 

Bezpłatne szczepienia na grypę - jak się zapisać? 

By skorzystać z darmowej szczepionki na grypę nie trzeba szukać specjalnej recepty ani prosić o skierowanie. Wystarczy jedynie wykonać telefon pod numer przypisany do punktu, w którym chcemy się zaszczepić. Dzięki temu umówimy dogodny dla nas termin na wykonanie szczepienia. 

Zobacz również:

Czas potrzebny do wytworzenia przeciwciał po szczepieniu na grypę wynosi od 7 do 14 dni. Szczyt zachorowań na grypę przypada na okres od stycznia do marca, więc im szybciej się zaszczepimy, tym większa szansa na to, że choroba nas ominie lub też jej przejście będzie dla nas lżejsze.

Bezpłatne szczepienia na grypę - dlaczego teraz? 

Decyzja rządu podyktowana jest niepokojącymi ekspertyzami lekarzy i specjalistów. Ostrzegają oni przed dużym spadkiem odporności zbiorowej z powodu zeszłorocznego lockdownu i izolacji od ludzi. Szczepienia pozwolą uchronić się przed falą zachorowań na grypę, dlatego bardzo ważne jest, by skorzystać z darmowej możliwości  zaszczepienia.