Banany są cenione i uprawiane od ponad 7000 lat. Początkowo można było je spotkać w Malezji skąd powędrowały do Indii. Następnie przez Bliski Wschód dotarły do Afryki, w której uprawiane są do dziś. Znajdziemy je także w Australii i Azji. Można śmiało powiedzieć, że są one znane i lubiane na całym świecie. Pora wyjaśnić dlaczego. 

Banan - właściwości

Banany są przede wszystkim źródłem potasu. Jest to cenny składnik, który reguluje pracę nerek oraz gospodarkę wodną w naszym organizmie. Co ciekawe banany zawierają wszystkie najważniejsze witaminy - A, B, E, C oraz K. Znajdziemy w nich magnez, fosfor i wapń. Jakie jeszcze właściwości mają banany?

Banan - właściwości skórki 

Sama skórka banana może okazać się pomocna przy wielu dolegliwościach. Jeżeli szukasz naturalnego sposobu na walkę z kurzajkami, ukąszeniami komarów lub sposobu na wybielenie zębów - sięgnij po skórkę banana! 

Banan - na lepsze samopoczucie

Banany mają wysoką zawartość magnezu, który ma antystresowe właściwości. Magnez działa uspokajająco na nasz układ nerwowy. Banany zawierają także tryptofan. Podczas rozkładu tej substancji w organizmie wytwarza się serotonina, która nazywana jest hormonem szczęścia. Obecny w bananach kwas foliowy oraz witamina B6 pomagają naszemu organizmowi obniżyć stężenie homocysteiny we krwi. Ten aminokwas ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednym z jego szkodliwych działań jest zaburzenie produkcji serotoniny, co można wytłumaczyć jako blokowanie produkowania szczęścia od wewnątrz. 

Banan - lek na anemię 

Banan nie ma ogromnej dawki żelaza, którego niedobór jest przyczyną 80% przypadków występowania anemii, ale zawiera inne składniki, takie jak witamina C, miedź i mangan, które wspomagają jego wchłanianie. Oznacza to, że przyjmując suplementy diety i jedząc banany mamy szansę na większą przyswajalność żelaza niż gdybyśmy z bananów zrezygnowali. Podstawą leczenia anemii jest zbilansowana i zróżnicowana dieta. W bananach znajdziemy mikro- i makroelementy jak potas, magnez, selen, fosfor, sód, cynk oraz całą gamę witamin, które ułatwią stworzenie odpowiedniej diety. 

Banan - na bóle miesiączkowe

Magnez oprócz właściwości polepszających samopoczucie ma właściwości rozkurczowe i rozluźniające. Bezpośrednio działa na poziom bólu, który odczuwamy podczas menstruacji. Dodatkowym wsparciem w tym bolesnym okresie będzie witamina B6, która łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a także zmniejsza nasilenie bólu podczas okresu i pomaga przy regulacji cyklu menstruacyjnego. 

Banan - ratunek na nadciśnienie

W jednym bananie znajdziemy około 360 mg potasu co sprawia, że banan znajduje się w czołówce produktów z wysoką zawartością naturalnego leku na nadciśnienie. Dlaczego? Ponieważ potas obniża ciśnienie tętnicze i tym samym może pomóc nam z nadciśnieniem.

Banan - wspomaga odchudzanie 

Banany zawierają zdrowe kalorie i ich spożywanie może wspomóc redukcję masy ciała. Pomimo, że te owoce zawierają dosyć dużo kalorii (89 kcal na 100 g), nie tuczą aż tak jak inne owoce o tej samej zawartości kalorii. Banany zawierają tryptofan, który ogranicza łaknienie i bierze udział w regulacji przemiany materii. Błonnik wchłania wodę i pęcznieje w żołądku co wywołuje uczucie sytości. Witamina B6 i mangan uczestniczą w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy dzięki czemu czujemy się syci, a nasz organizm spala to, co wcześniej zjedliśmy.

Banan - eliksir młodości 

Banany zawierają tak zwane witaminy młodości, czyli witaminy A, C i E. Są one silnymi antyutleniaczami, które chronią naszą skórę przed działaniem wolnych rodników. Dodatkowo witamina C uczestniczy w produkcji i regeneracji kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Witamina C przeciwdziała powstawaniu nowych zmarszczek, a także spłyca te, które już istnieją. 

Koniecznie sprawdźcie nasze przepisy na chleb bananowy i na karmelowe banoffee bez pieczenia!