Bądźmy przyjaciółmi dla swojego organizmu, a ten zrewanżuje nam się silnym zdrowiem i pozwoli nam na więcej. Zdrowa dieta, regeneracja i ruch to podstawa, ale warto także pamiętać o innych aspektach naszej codzienności. 10 zasad dla zdrowego życia – zobacz, jakie to proste!

1. Jedz mądrze

Dostarczaj swojemu organizmowi to, co najlepsze – wybieraj zdrowe tłuszcze zawarte w tłustych rybach i orzechach oraz dobrej jakości białko, pochodzące z chudego mięsa i ryb. Taką bazę uzupełniaj świeżymi warzywami, z kolei na śniadanie wybierz solidną porcję węglowodanów złożonych. Kolacja, w przeciwieństwie do śniadania, nie powinna być obfita, bo może utrudnić zaśnięcie i przyczynić się do tycia. Ważne jest także, by jeść regularnie, bo to chroni przed napadami wilczego głodu i usprawnia działania trawienne. Warto także ograniczyć sól w diecie, bo jej nadmiar może przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie i powstawania wielu poważnych chorób.

2. Pij wodę – regularnie przez cały dzień

Dzięki wodzie cały nasz organizm może funkcjonować, bo wszystkie procesy chemiczne odbywają się w jej obecności.
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia warto wyrobić sobie nawyk sięgania po wodę, nie tylko gdy odczuwamy pragnienie, ale po prostu, regularnie przez cały dzień.. To zapewni nam sprawny metabolizm i efektywne oczyszczanie z toksyn, a także jędrną i świetlistą cerę.

3. Uprawiaj sport

Rozruszane i silne ciało może więcej! Dzięki regularnemu wysiłkowi podnosi się odporność organizmu, jesteśmy też mniej narażeni na urazy mechaniczne i… złe emocje. Podczas aktywności w organizmie uwalniają się endorfiny, które sprawiają, że czujemy się lepiej. To doskonała możliwość pozbycia się negatywnych emocji, odreagowania.

Zobacz:

Skakanka - wyskacz sobie figurę ->>

Naucz się, jak chodzić i maszerować, by szybko schudnąć ->>

4. Wysypiaj się

Sen ma zbawienny wpływ na nasze ciało i umysł: odświeża je i głęboko relaksuje. Bez regularnego snu nie tylko jesteśmy rozdrażnieni, ale także przybieramy na wadze. Dowiodła tego w swoim badaniach dr Kristen Knutson z University of Chicago: sen krótszy niż 6 godzin zaburza wydzielanie hormonów: greliny i leptyny, co zwiększa apetyt i zaburza odczuwanie sytości. To sprawia, że niewyspana osoba spożywa więcej i mniej się rusza.

5. Odpoczywaj

Czas dla siebie jest równie ważny, jak ten spędzony z bliskimi. Pamiętajmy, że prawdziwy relaks jest wtedy, gdy uwagę poświęcamy głównie sobie i po którym czujemy przypływ energii. Zmęczony organizm nie będzie w stanie nie tylko walczyć ze zbędnymi kilogramami, ale także rozwijać się i prawidłowo funkcjonować.

Przeczytaj: Leniwa niedziela, czyli jak efektywnie odpoczywać ->>

6. Rób badania

Nadszarpnięte zdrowie trudno odbudować, dlatego tak ważne jest, abyśmy stale je kontrolowali i reagowali jeszcze zanim schorzenia się rozwiną. Warto przede wszystkim regularnie robić badania krwi i moczu.

7. Pielęgnuj motywację

Małe i duże cele, które przed sobą stawiamy pozostaną tylko marzeniami, jeśli nie będziemy stale utrzymywać motywacji na odpowiednim poziomie i stale dążyć do ich osiągnięcia. Działanie potrzebuje napędu, więc szukajmy inspiracji wszędzie: w książkach motywacyjnych, filmach, przykładach osób, którym się udało. Aby sobie pomóc warto sięgnąć po specjalistyczne pomoce.

8. Planuj

Działanie w chaosie zwykle nie przynosi tak dobrych rezultatów jak zaplanowane postępowanie ku osiągnięciu celu. Dobrze jest poświęcić kilka chwil na przemyślenie następnych kroków. To zapewni nam spokój ducha i kontrolę na sytuacją.

9. Znajdź swoją pasję

Człowiek nie żyje samymi obowiązkami! Pasja to coś, na czym możesz skupić się w 100%, co daje ci prawdziwą radość i przyjemność. Jazda na rowerze, pływanie? Możliwości jest całe mnóstwo – znajdź coś, co będzie ci pozwalało regularnie oderwać głowę od codzienności i problemów.

10. Dbaj o bliskich

Z dbania o tych, których kochasz może płynąć wiele radości. Nie żyjesz tylko dla siebie – poświęcanie energii innym sprawia, że twoje życie jest pełne i bardziej satysfakcjonujące. Wielu moich pacjentów podejmuje proces walki o siebie dla bliskich. To dla nich ogromna motywacja.

To tylko kilka prostych w wykonaniu zasad, ale ich wprowadzenie znacząco może poprawić jakość naszego życia. Żeby móc być przyjacielem dla siebie i innych – warto je stosować i w pełni korzystać z możliwości organizmu.