Bąblowica choroba

Bąblowica to poważna choroba wywoływana przez pasożyty o nazwie bąblowiec. Samą chorobę wywołuje nawet nie pasożyt lecz jego larwy. Jaja pasożyta roznoszą koty, psy, wilki, lisy, a czasem nawet małe gryzonie jak nornice. Człowiek jest dla tej choroby żywicielem pośrednim. Bąblowica stanowi poważne zagrożenie i może okazać się śmiertelna. Co robić by się nią nie zarazić?

Bąblowica: jak się chronić?

Bąblowicą można się zarazić poprzez spożycie owoców leśnych, na których pozostał kał zwierzęcia-nosiciela. Te owoce najczęściej rosną latem, dlatego właśnie o tej porze roku odnotowuje się  najwięcej zachorowań. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że w ciągu ostatnich lat ich liczba znacznie wzrosła. W 2011 roku w Polsce zostało odnotowano 20 przypadków, natomiast w 2017 roku już około 80.

Higiena jest podstawą, jeśli chodzi o tę chorobę. Pamiętaj, by po spacerze w lesie, parku czy nawet po pracy w ogrodzie, bardzo dokładnie umyć ręce (obowiązkowo!) mydłem. Zanim zjesz kolejną porcję jagód lub malin, dokładnie umyj owoce pod strumieniem wody, najlepiej ciepłej. Larwy pasożyta giną przy temperaturze 60 stopni Celsjusza.  Pamiętaj, że jaja pasożyta mogą się znaleźć nie tylko na owocach a również na warzywach!

Bąblowica a zwierzęta domowe

W odniesieniu do zwierząt domowych ważna jest profilaktyka. Psy i koty muszą być obowiązkowo odrobaczane - zwłaszcza jeśli mówimy o zwierzętach domowych, które mają kontakt z dzikimi zwierzętami. W dzisiejszych czasach jest sporo lisów zarówno na wsi jak i w miastach, więc może warto zastanowić nad ogrodzeniem swojej działki lub ogrodu. Bąblowica: jakie są objawy?

Bąblowica  - objawy

Objawy bąblowicy często zależą od tego, gdzie dokładnie lokalizuje się cysta. Cysta powstaje w organizmie na skutek jego obrony przed zakażeniem . Larwy bąblowca trafiają do jelit, potem przenikają z krwią do samej wątroby. To jest organ, w którym zwykle powstaje cysta. Jaja, choć rzadziej mogą tez przenikać do płuc, nerek, mózgu albo nawet kości! Bąblowica może dać takie objawy, jak: kaszel, duszność, stan zapalny dróg oddechowych, żółtaczka, niewydolność wątroby, problemy z widzeniem a nawet zaburzenie świadomości. Cysta może się rozwijać w organizmie 5-10 lat i osiągać ogromne rozmiary.  Czasem objawy bąblowicy mylone są z nowotworem.

To właśnie obecność cyst powoduje bąblowicę. Do tego jeśli cysty pękną, może to doprowadzić do wielu innych poważnych schorzeń a nawet śmierci.

Bąblowica: jak ją leczyć?

By rozpoznać chorobę, należy koniecznie udać się do lekarza. Specjalista dokona badań obrazowych. Przy potwierdzeniu cysty, należy ją zbadać: wyniki płynu z cysty pozwolą na postawienie pełnej diagnozy. Zwykle w przypadku Bąblowicy konieczna jest operacja, która polega na usunięciu zniszczonej chorobą części wątroby lub innego organu.

Bąblowica przypomina nowotwór dlatego, że może rozpowszechniać się na inne organy. Niestety, bardzo często jest wykrywana dość późno albo nawet zupełnie przypadkowo, w trakcie badań prowadzanych w innym celu. Żeby uniknąć niepożądanych skutków, należy regularnie odwiedzać lekarza, nie ignorować żadnych podejrzanych objawów i „trzymać rękę na pulsie”!