Angina – objawy

Angina to tak naprawdę zapalenie głównych dróg oddechowych. Inaczej nazywane zapaleniem gardła, migdałków albo zapaleniem błony śluzowej gardła. Przenosi się ją drogą kropelkową, jest zaraźliwa i może powodować powikłania.

Głównymi objawami anginy jest ból gardła, trudności z oddychaniem, problemy z przełykaniem i poczucie ściśniętego przełyku/ gardła. Często mylona jest z innymi chorobami, ponieważ zakażeniu  gardła towarzyszą objawy przypominające przeziębienie lub grypę. Pojawia się gorączka, katar i łamanie w kościach. Dzieci na anginę chorują gwałtownie. Naszą pociechę zaczyna boleć gardło, utrudniając połykanie, co prowadzi do braku apetytu. Gorączka, nudności i wymioty to częste objawy towarzyszące anginie u dzieci. Jest kilka rodzajów anginy, ale najbardziej niebezpieczne są te z zapaleniem białym i czerwonym. Zapalenie białe charakteryzuje się białymi pęcherzami na migdałkach, a czerwone powoduje zaczerwienienie gardła. Gdy nasz organizm zaatakuje angina ropna, musimy bezzwłocznie zacząć leczenie.

Angina – leczenie

Gdy rozpoznasz objawy anginy u siebie, niezwłocznie udaj się do lekarza. Prawdopodobnie zaleci on kurację antybiotykową. Może zlecić wykonanie testu na obecność paciorkowców, aby upewnić się czy jest to zakażenie bakteryjne czy wirusowe. Jeżeli zaczniesz brać antybiotyk, nie przerywaj kuracji nawet, jeśli poczujesz się lepiej, a objawy ustąpią. Przerwanie może spowodować uodpornienie się bakterii na lek i istnieje ryzyko nawrotu objawów.

Są domowe metody, które przyniosą ulgę w bólu. Delikatnie schłodzone napoje i małe porcje lodów zmniejszą obrzęk, co ułatwi przełykanie. Płukanie gardła letnim naparem z szałwii lub rumianku uśmierzy ból. Środki obniżające gorączkę pomogą w walce z bólem głowy. Pamiętaj, żeby w trakcie choroby zostać w łóżku i odpocząć, ponieważ angina znacznie osłabia organizm. Nie owijaj szyi szalikiem ani nie pij gorących napojów. Pijąc coś zadbaj, aby było w temperaturze pokojowej.

Angina – profilaktyka

Na rynku nie ma dostępnych środków zapobiegawczych anginie, są tylko takie, które mogą ją leczyć. Możemy jednak zapobiec zachorowaniu przestrzegając kilku prostych zasad. Po pierwsze warto unikać miejsc, w których przebywa osoba zarażona. Jeżeli jednak mamy z taką osobą kontakt, musimy pamiętać o myciu rąk za każdym razem. Stanowią one skupisko wirusów i bakterii. Pamiętaj, aby dbać o siebie, zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Hartuj swoje ciało i wzmacniaj organizm przyjmując witaminy. Latem nie ubieraj się zbyt ciepło, aby nie przegrzać organizmu.

Dlaczego chorujemy na anginę?

Zachorowanie na anginę jest stosunkowo łatwe. Wystarczy upał, wyschnięte śluzówki, uszkodzona pierwsza linia obrony i zarazki mogą w łatwy sposób zaatakować nasz organizm. Innym powodem, który sami sobie fundujemy, jest szok termiczny. Wystarczy zbyt nisko ustawiona temperatura na klimatyzacji, szybkie zjedzenie lodów w gorący dzień lub wypicie zbyt chłodnego i gazowanego napoju, aby narazić się na działanie zarazków. Nasza odporność na zarazki zmniejsza się gdy na przemian spożywamy gorące i zimne produkty lub gdy zbyt gwałtownie zmieniamy temperaturę naszego ciała. Na przykład gdy będąc rozgrzanym wskakujemy do zimnego basenu. Dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach, aby uniknąć zachorowania na przykład na wakacyjnym wyjeździe.

Na co uważać?

Latem ogranicz spożywanie bardzo zimnych napojów, w tym szczególnie uważaj na napoje gazowane. Bąbelki powodują spulchnienie śluzówki co pozwala bakteriom wniknąć w głąb organizmu. Nie wskakuj do basenu, kiedy twój organizm jest nagrzany. Może powstać szok termiczny przez który nasz organizm jest bardziej narażony na infekcje. Uważaj na zbyt niską temperaturę klimatyzacji. Różnica temperatur nie powinna być większa niż 5°C. Jedz lody powoli, aby uniknąć szoku dla gardła. Podobnie jak zimne napoje może skutkować to rozwinięciu się bakterii. Nie mieszaj gorących produktów z zimnymi.