Ametyst co to za kamień

Ametyst swój kolor zawdzięcza zawartości żelaza i glinu oraz promieniowaniu radioaktywnemu. Intensywność barwy jest niezmienna do 250°C. Natomiast podgrzewany powyżej tej temperatury traci całkowicie kolor i staje się bezbarwny. Po przekroczeniu temperatury 500 °C fioletowy ametyst zmienia barwę na cytrynowy. Nazywany cytrynem jest sprzedawany jako kamień ozdobny. Ametyst podgrzany do 600 °C ponownie staje się bezbarwny, a po przekroczeniu 1728°C topi się.

Ametyst właściwości lecznicze

 • Ametyst jest uważany za jeden z najsilniejszych uzdrawiających kryształów. Działa nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta i rośliny. Neutralizuje negatywne energie obecne w naszej przestrzeni, a tym samym poprawia samopoczucie i funkcjonowanie organizmów - naszych, naszych pupili, a nawet domowych roślin.
   
 • Działa wzmacniająco na układ odpornościowy każdego żywego organizmu.
   
 • Energia ametystu łagodzi stres, wycisza, wspiera usuwanie bólów głowy rozmaitego pochodzenia, także migrenowych. Jest doskonały do łagodzenia zaburzeń nerwowych i psychicznych, w tym nadpobudliwości, bezsenności i problemów z niespokojnym snem.
   
 • Ametyst pomaga pozbywać się emocji i uczuć, które źle wpływają na zdrowy rozsądek i prawidłowe ocenianie sytuacji. Jest więc doskonałym wsparciem podczas terapii uzależnień od alkoholu, hazardu, kompulsywnego jedzenia czy palenia papierosów.
   
 • Niweluje obrzęki, łagodzi bóle, a także działa regulująco na przemianę materii.
   
 • W sferze życia seksualnego ametyst dodaje więcej fantazji i otwartości. Jednak nie powinno się go umieszczać w sypialni, gdyż zadziała zbyt wyciszająco. Jest nawet takie powiedzenie, że ametyst przegania kochanków z sypialni.
   
 • Zwilżając go lekko można nim delikatnie pocierać chorobowo zmienione miejsca na skórze.
   
 • Do codziennej pielęgnacji skóry można przygotować wodę namagnetyzowaną ametystem. W tym celu należy oczyścić kryształ, a następnie umieścić go na kilkanaście godzin w szklanym naczyniu z czystą wodą. Po wyjęciu ametystu mamy gotową ametystową wodę do pielęgnacji skóry. W podobny sposób możemy aktywizować kremy i balsamy do ciała.
   
 • Sproszkowany i rozsypany (w niewielkich ilościach) w kątach mieszkania pomoże pozbyć się dokuczliwego robactwa.

Ametyst znaczenie

Ametyst ma duże znaczenie w medycynie niekonwencjonalnej i białej magii. Jest bardzo silnym kamieniem ochronnym. Ma szczególną moc zamieniania negatywnej energii na pozytywną. Chroni przed atakami złej energii i mentalnym wpływem źle życzących osób. Wytwarza coś w rodzaju duchowej świetlanej tarczy, która odbija wszystko to, co negatywne, a jednocześnie otula miłością wszechświata.

Ametyst nazywany jest kamieniem harmonii i duszy, gdyż wspiera jasnowidzenie i jasnosłyszenie, a także naszą wrodzoną, a często uśpioną telepatię. Wyciszając pomaga w docieraniu do informacji o poprzednich wcieleniach, a także łączności z Aniołami.

Noszony przy sobie, na przykład w kieszeni lub zawieszony na łańcuszku, zadziała rozjaśniająco na umysł, wesprze koncentrację. Osobom pracującym na stanowiskach kierowniczych, strategicznych czy prowadzącym własną działalność, pomoże myśleć nieszablonowo i strategicznie. Intuicja wsparta wiedzą, odwaga w podejmowaniu decyzji wraz z kreatywnością to recepta na sukces. Ametyst jest w takich sytuacjach prawdziwym katalizatorem twórczej energii.

Wszędzie tam, gdzie przewijają się różni ludzie o różnych intencjach, gdzie jest spore nagromadzenie często wręcz wrogiej energii, ametyst jest nieodzowny. Pomoże załagodzić konflikty i międzyludzkie napięcia wynikające ze stresujących sytuacji lub tempa pracy.

Ametyst jest szczególnie polecany osobom spod znaku Ryb, a także Panny, Strzelca i Koziorożca.

Oczyść swój ametyst

Ametyst chroniąc nas i naszą przestrzeń, jednocześnie pochłania i neutralizuje złą energię. Niektórzy polecają wystawiać go na działanie promieni słonecznych, jednak jest to dość ryzykowne, bo mogą one uszkodzić delikatną strukturę kryształu. Można to robić, ale ostrożnie i umieszczając go w półcieniu. Najbezpieczniej jest płukać ametyst pod bieżącą wodą lub zakopując w ziemi na około godzinę, aby gleba wchłonęła wszystko, co negatywne.

Zobacz również:

Ametyst królewskim minerałem

W starożytnym Egipcie z ametystu robiono skarabeusze, egipskie święte chrząszcze. Umieszczano je w grobach po to, aby chroniły zmarłych w zaświatach.

W krajach śródziemnomorskich z ametystu robiono kielichy i czary. Wierzono, że wino wypite z takiego naczynia nie uderzy do głowy, a następnego dnia pijący nie będzie odczuwał przykrych dolegliwości.

Chrześcijanie kiedyś nazywali ametyst kamieniem biskupim. Wysocy duchowni otrzymywali pierścienie z ametystem, który miały na celu chronić ich przed zachłyśnięciem się władzą. Ametyst oprawiony w złoto lub srebro był częścią szat liturgicznych. Do dzisiaj biskupie stroje mają kolor ametystu, który nazywamy potocznie kolorem biskupim.

Okazała korona Iriny Godunowej, żony cara Fiodora I, a jednocześnie siostry Borysa Godunowa, została ozdobiona dużymi ciemnymi ametystami.

Brytyjskie klejnoty koronne pełne są biżuterii z ametystem. Kolia księżnej Windsoru, wykonana przez jubilerów Cartiera i ozdobiona ametystami, została sprzedana na aukcji za 650 tysięcy dolarów. Ametyst zdobił również brytyjskie berło.

Natomiast obecnie panująca szwedzka królowa jest posiadaczką przepięknego kompletu wysadzanego ametystami, w skład którego wchodzą: kolia, diadem, kolczyki i broszka.

Prawdziwy ametyst - jak go rozpoznać

Jak rozpoznać prawdziwy ametyst w świecie podróbek? Wbrew pozorom jest to proste zadanie i każdy jest w stanie przeprowadzić prosty test, który nie pozostawi wątpliwości.

Prawdziwy ametyst należy do najtwardszych kamieni, a jego twardość w dziesięciostopniowej skali Mohsa wynosi 7. Oznacza to, że jest on w stanie zarysować szkło, ale jego samego nie da się uszkodzić nożem czy też stalą narzędziową. Chcąc więc sprawdzić prawdziwość kamienia wystarczy po prostu spróbować go...porysować czymś ostrym. Prawdziwy ametyst pozostanie nieuszkodzony, a na fałszywym powstanie rysa.

Prawdziwość ametystu można także sprawdzić wkładając go do wody. W tym wypadku fałszywy ametyst zanurzony w wodzie nie zmieni koloru i będzie on taki sam na całej swojej powierzchni. Natomiast prawdziwy ametyst zmieni kolor na krawędziach, które będą jaśniejsze niż środek.

Każdy minerał ma swoją moc, którą warto poznać. Czasami odnajdujemy w swoich rodzinnych pamiątkach na przykład pierścionki lub naszyjniki wysadzane kamieniami. Czy jednak zawsze wiemy jakie to są kamienie i jaką mają moc? Warto sięgać do natury, która bardzo często jest w zasięgu ręki. Warto zaufać jej mądrości i pozwolić sobie pomóc. Ametyst jest przykładem kamienia, który łączy w sobie niewątpliwą urodę z wielką mocą chroniącą, wspierającą i leczącą.

Autor:
Isabella Ozerov - doradca duchowy, jasnowidz, przewodnik po Kronikach Akaszy
portalzen.pl/