Alergia pokarmowa u dzieci i jej niewinne początki

Alergia pokarmowa u dzieci zaczyna się niewinnie: niepokój, rozdrażnienie. Po jakiś czasie pojawiają się sporadyczne problemy z układem pokarmowy. Nieregularne biegunki lub zaparcia trudno wyjaśnić, mimo że robisz kolejne badania. To tylko nieliczne z pierwszych objawów alergii pokarmowej u dziecka. Są tak nieregularne, że wielu rodziców nie wiąże ich z uczuleniem. Jak więc rozpoznać alergię pokarmową u dzieci?

Alergia pokarmowa u dzieci

Skąd bierze się alergia pokarmowa u dzieci? Ujawnia się zwykle w pierwszych tygodniach życia niemowlęcia, choć zdarza się, że jej objawy obserwujemy znacznie później. Odpowiadają za nią limfocyty. Produkują przeciwciała, których zadaniem jest walka z bakteriami. Zdarza się jednak, że atakują inne, zupełnie niegroźne dla organizmu substancję, np. jedzenie. Niedoświadczonym rodzicom niejednokrotnie zdarza się szukać problemów dziecka gdzie indziej. Diagnoza alergii często przychodzi po pewnym czasie.

Najczęstsze alergeny pokarmowe

Do najczęstszych alergenów pokarmowych zaliczamy:

  • mleko,
  • białko kurzego jaja,
  • ryby,
  • orzeszki ziemne,
  • owoce,
  • gluten,
  • przyprawy (cynamon),
  • warzywa (pomidor, papryka, seler),
  • kakao.

Alergia pokarmowa i jej objawy

Alergia pokarmowa u dzieci często daje bardzo specyficzne objawy. Do pierwszych, które powinny zwrócić naszą uwagę jest wysypka na twarzy, kolanach i łokciach. Skóra w tym miejscu staje się zaczerwieniona, lśniąca i błyszcząca. 

Kolejne objawy pojawiają się ze strony układu pokarmowego. Powtarzające się biegunki i zaparcia są zazwyczaj alarmują rodziców i każą im szukać wyjaśnienia. Mylące jest jednak nieregularność problemów żołądkowych. Niekoniecznie muszą się pojawiać po każdym spożyciu mleka. Często organizm przez jakiś czas prowadzi walkę, by po około tygodniu się poddać. Wtedy pojawiają się biegunki. Alergia pokarmowa u dzieci może się też objawiać wymiotami, a u niemowląt ulewaniem.

Kolejne objawy pojawiają się ze strony układu pokarmowego. Dziecko ma niekończący się, przezroczysty katar. Nawet gdy na chwilę znika, nosek pozostaje zatkany. Po zjedzeniu produktów mlecznych może również pojawić się kaszel. 

Jak reagować na objawy alergii pokarmowej u dzieci?

Dlaczego tak ważna jest szybka reakcja? Nieleczona alergia pokarmowa u dzieci sprawia, że maluch często choruje. Kolejne antybiotyki osłabiają organizm i mogą spowodować tzw. marsz alergiczny. Z biegiem lat do nieleczonej alergii dołącza uczulenie na alergeny wziewne. Konsekwencją może być nawet astma oskrzelowa.

Co robić? Udaj się do lekarza, by skonsultować z nim niepokojące Cię objawy. Najlepiej skonsultować się od razu z alergologiem. Ustali z Tobą szczegółowy harmonogram postępowania. Prawdopodobnie na próbę wykluczycie z diety dziecka produkty, które posądzacie o wywoływanie alergii. Jeśli to przyniesie złagodzenie objawów, trzeba będzie na stałe zastąpić je innymi rodzajami jedzenia. Na szczęście w wielu wypadkach alergia pokarmowa u dzieci mija wraz z wiekiem.