Akupresura to pochodząca z Chin alternatywna metoda leczenia znana od ponad 7 tysięcy lat. Polega na uciskaniu odpowiedniego miejsca na ciele, aby pozbyć się bólu, stresu, a nawet depresji. Każdy może się jej nauczyć i stosować samodzielnie. Poznaj akupresurę i wypróbuj ją w domu!

Na czym polega akupresura?

Można powiedzieć, że akupresura to łatwiejsza w wykonaniu forma akupunktury. Zamiast nakłuwania ciała specjalnymi igłami w akupresurze stosuje się ucisk i dotyk, który ma zmniejszyć ból i pokonać schorzenia.

Akupresura – zasady działania

Akupresura wywodzi się z medycyny chińskiej w której wierzy się, że organizm człowieka funkcjonuje dzięki energii życiowej – chi. Płynie ona przez nasze ciało kanałami zwanymi meridianami. Każdy kanał odpowiada za pracę konkretnego organu w naszym ciele. Gdy przepływ energii przez któryś kanał jest nieprawidłowy, organ przestaje działać tak jak powinien, a to negatywnie wpływa na resztę naszego ciała. Osoba wykonująca akupresurę szuka tzw. zatoru energetycznego i odblokowuje go za pomocą dotyku. Innymi słowy, gdy chcemy za pomocą akupresury wyleczyć ból pleców, może okazać się, że najpierw musimy uregulować przepływ energii przez żołądek. Istnieje mapa ludzkiego ciała, która wskazuje aż 361 określonych punktów, położonych wzdłuż meridianów. To właśnie te miejsca musimy odnaleźć, aby je masować. Zdarza się, że akupresura jest bolesna, co oznacza, że w danym miejscu przepływ energii jest zaburzony i ustąpi w trakcie leczenia. Sztuka akupresury jest o wiele prostsza niż akupunktura i możemy nauczyć się jej w domu.

To, czy wierzymy w medycynę chińską zależy od nas. Nie możemy jednak zaprzeczyć, że nasze ciało jest wypełnione zakończeniami nerwowymi, których pobudzenie wpływa na cały układ nerwowy. Oznacza to, że pobudzenie zakończeń nerwowych za pomocą dotyku, ucisku lub igieł może wywołać zmiany w układzie neurohormonalnym – może obniżyć ciśnienie krwi, wytworzyć serotoninę (hormon szczęścia), rozszerzyć naczynia krwionośne, a nawet zwiększyć przepływ krwi w organizmie. Akupresura może mieć niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu nawet jeżeli nie wierzymy w jej holistyczny przekaz.

Jak wygląda zabieg akupresury?

W zależności od schorzenia zabieg będzie wyglądał inaczej. Najczęściej wykonywany jest za pomocą dłoni. Do sposobów oddziaływania na organizm zaliczamy głaskanie, delikatny dotyk, uciskanie, szczypanie i opukiwanie. Sam zabieg może być pobudzający – uciskanie jest szybkie i rytmiczne lub hamujący – uciskanie jest okrężne, spokojne, ale stopniowo wzmacniane. W zależności od tego, jaką dolegliwość chcemy wyleczyć, musimy uciskać inne miejsce.

Akupresurę możemy stosować samodzielnie każdego dnia, gdy dopada nas stres, ból głowy, a także gdy nie możemy się skoncentrować. Które miejsca musimy uciskać?

Stres: znajdź punkty we wgłębieniach u podstawy czaszki z tyłu głowy i uciskaj je przez około minutę. Skup się przy tym na oddechu, postaraj się go uspokoić.

Roztargnienie: uciskaj przez minutę punkt po wewnętrznej stronie stopy, tuż za kłębem stawu dużego palca.

Napięcie: jeżeli czujesz napięcie, uciskaj przez minutę punkt pomiędzy kością dużego i drugiego palca u stopy w kierunku małego palca.

Ból głowy i karku: delikatnie i rytmicznie uciskaj punkt na dłoni pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem.

Niskie ciśnienie: czubkiem palca, najlepiej wskazującego, uciśnij punkt tuż pod przegrodą nosa.

Ból pleców: pod kolanem znajdź punkt w samym środku dołu podkolanowego, gdzie można wyczuć puls. Lekko uciskaj to miejsce po 2 minuty 3 razy dziennie.

Przeziębienie: przy przeziębieniu możesz pomasować brwi idąc od nosa w boki.

Problem z koncentracją: oddychając głęboko uciskaj punkt między brwiami przez dwie minuty. Możesz powtórzyć to kilkukrotnie w ciągu jednego dnia.

To tylko kilka ze sposobów wykorzystania akupresury w codziennym życiu. Aby leczyć poważniejsze dolegliwości warto udać się do specjalisty, aby ocenił, co tak naprawdę jest przyczyną bólu i jak się go pozbyć.

Akupresura – czy mata działa w ten sam sposób?

Coraz większą popularnością cieszą się maty do akupresury z plastikowymi kolcami. Jest to wielozadaniowy produkt, który możemy stosować przy wielu dolegliwościach. Najlepiej pomaga ona na ból kręgosłupa, szyi i głowy. Codzienne leżenie na macie pomoże nam rozluźnić mięśnie całego ciała, złagodzić ból, a także odpręży i zrelaksuje nas po ciężkim dniu. Mata to także skuteczny sposób na pozbycie się stresu, napięcia i bezsenności.

Aby skorzystać z jej właściwości wystarczy na płasko położyć się i oddychać swobodnie. Mata posiada wypustki, które stymulują pracę naszego układu nerwowego. Początkowo leżenie może sprawiać dyskomfort, jednak gdy będziemy pamiętać o systematyczności, stanie się to przyjemnością.

Akupresura – przeciwwskazania

Pomimo wielu zalet płynących z wprowadzenia akupresury do codziennego życia, musimy pamiętać o przeciwwskazaniach. Należą do nich:

  • problemy skórne,
  • ostre infekcje,
  • przebyty niedawno zawał serca i inne choroby wieńcowe,
  • ciąża.