Czy słyszałaś kiedyś o higienie snu? To od niej uzależniony jest dobry sen i szybkie zasypianie. Zobacz kilka sposobów na to, by zawsze być wypoczętą.

1. Sypialnia to miejsce na sen

Sypialnię traktuj jedynie jako miejsce, w którym śpisz. Wynieś z niej telewizor. Nigdy też nie pracuj w łóżku. Zanim pójdziesz spać, wywietrz pokój i zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza. Dzięki tem

2. Gdy sen nie chce przyjść

Postaraj się zasnąć w ciągu 15 minut od położenia się do łóżka. Jeśli to się nie uda, nie przewracaj się z boku na bok licząc barany. Wstań i zajmij się np. czytaniem. Unikaj jednak telewizji i komputera, które niepotrzebnie rozbudzają. Połóż się ponownie dopiero wtedy, gdy poczujesz zmęczenie.

3. Zaprogramuj swój organizm

Wypracuj sobie harmonogram, do którego przyzwyczaisz organizm. Kładź się spać i wstawaj zawsze o tej samej porze. Nie rób wyjątków dla weekendów i dni wolnych. Twoje ciało zaakceptuje mniej więcej jednogodzinne różnice w rozkładzie dnia. Kładzenie się w wybrane dni znacznie później niż zwykle na nowo rozreguluje organizm.

4. Wieczorny rytuał

Jeśli chcesz bez problemu zasnąć, potrzebujesz około pół godziny przed pójściem do łóżka na pozbycie się codziennego stresu. Wyrób w sobie stałe nawyki, które poprzedzają sen. Może to być relaksująca kąpiel lub czytanie książek. Unikaj jednak oglądania telewizji i pracy na komputerze!

5. Ćwicz z głową

Aktywność fizyczna to jeden ze sposobów na dobry sen. Najlepiej jest ćwiczyć rano. Unikaj jednak wysiłku fizycznego na około 3 godziny przed zaśnięciem. 

6. Łap promienie słońca

Czy tego chcemy czy nie, działanie naszego organizmu regulują promienie słoneczne. Świt jest znakiem, że czas się obudzić, a w pochmurne dni stajemy się senni. Zaraz po przebudzeniu rozsuń więc rolety, a potem postaraj się zrobić chociaż krótki spacer. Tuż przed snem przyciemnij wszystkie światła w sypialni i jeśli to konieczne, zasłoń zasłony. To pomoże Ci szybciej zasnąć!

7. Unikaj używek

W godzinach popołudniowych unikaj działającej pobudzająco kofeiny. Zawiera ją nie tylko kawa, ale również karbata czy coca cola. Snu nie sprzyja także alkohol. Być może zaśniesz po nim szybciej, ale za to będziesz budzić się w nocy. Niekorzystnie działają również papierosy. Osoby palące mają zaburzoną i znacznie krótszą fazę głębokiego snu. Wszystko przez to, że nikotyna pobudza i stymuluje organizm.

8. Skonsultuj się z lekarzem

Przejściowe problemy ze snem mogą zdarzyć się każdemu. Czasami są spowodowane dużą ilością stresów i problemów dnia codziennego. Jeśli jednak utrzymują się dłużej, powinnaś zasięgnąć porady lekarza.