1. Ważna jest pozycja

Dla dzieci cierpiących na chorobę lokomocyjną najlepsza jest pozycja półleżąca. Fotelik dla niemowlaka powinien mieć miękką wkładkę amortyzującą wstrząsy lub regulowaną głębokość. U starszych dzieci ważne, by miały możliwość odchylania oparcia. I najważniejsze: powinny siedzieć przodem do kierunku jazdy. To zmniejsza dezorientację ruchową.

2. Załóż opaskę

Opaski akupresurowe (np. Sea-Band) uciskają punkt znajdujący się między dwoma ścięgnami w okolicy nadgarstka. Właśnie ten punkt odpowiada za zapobieganie lub hamowanie mdłości i wymiotów. Opaski działają już po dwóch minutach, wykonane są z najwyższej jakości materiałów i można używać ich przez wiele lat, za każdym razem, gdy pojawią się mdłości. Skuteczność leczenia choroby lokomocyjnej przez uciskanie punktu P6 została potwierdzona w licznych badaniach. Ich wyniki publikowano w prestiżowych periodykach medycznych, np. „British Medical Journal”.

3. Zrezygnuj z ryzykownych przekąsek

Ciężkostrawne, tłuste potrawy, słodycze i napoje gazowane to najwięksi sprzymierzeńcy lokomocyjnych mdłości. Przed podróżą więc starannie kontroluj, co podajesz dziecku.

4. Rób przerwy

Aby uniknąć choroby lokomocyjnej u dzieci, staraj się w miarę możliwości robić częste przerwy w podróży. Dziecko będzie miało szansę zaczerpnąć świeżego powietrza, uspokoić błędnik, chwilę odpocząć. W trakcie jazdy jak najczęściej uchylaj szyby, by w aucie nie było duszno.

5. Unikaj czytania

Podczas jazdy lepiej nie koncentrować wzroku na bliskim celu, czyli np. książce czy grze elektronicznej. To potęguje uczucie mdłości i prowokuje wymioty. Lepiej puścić dziecku ciekawy audiobook, którego malec może słuchać z zamkniętymi oczami albo patrząc szerzej na drogę.

6. Znajdź dobre miejsce

Czyli takie, które jest najmniej narażone na wstrząsy. W autobusie to środek pojazdu, w pociągu – blisko lokomotywy, w samolocie – w pobliżu skrzydeł.

7. Wybierz właściwy czas

Jeśli masz taką możliwość, na podróż wybieraj czas, gdy dziecko śpi. To pozwoli mu najłatwiej przetrwać jazdę.

8. Zadbaj o atmosferę

Na nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej narażone są dzieci wrażliwe i nerwowe. U nich nudności i wymioty może wywołać nawet kłótnia z rodzeństwem. Dlatego zadbaj o spokój i miłą atmosferę podczas podróży. Staraj się też nie okazywać złości, jeśli mimo starań dojdzie do wymiotów. Dla dziecka to i tak bardzo stresująca sytuacja.

--

Zobacz też: 5 zasad podróżowania z dzieckiem >>>