Zawał to niespodziewane i zagrażające życiu wydarzenie, które nawet jeśli nie zakończy się śmiercią, to na zawsze zostawia ślad na zdrowiu przeżywającej go osoby. Podczas ogólnopolskiej konferencji kardiologów poinformowano, że co piąta osoba nie przeżywa nawet roku po ataku. Dlatego najlepiej jest oczywiście go unikać. Jak to zrobić?

Przeczytaj poniższą listę i szczerze odpowiedz, ile z tych podpunktów możesz odnieść do samego siebie. Nie przekłamuj rzeczywistości i nie szukaj wymówek – w końcu chodzi o Twoje własne zdrowie. 

Jakie są najważniejsze przyczyny zawału? 

 1. Zbyt wysokie ciśnienie krwi to najczęstsza przyczyna zawałów. Dlaczego? Uszkadza tętnice i powoduje ich zablokowanie. Jeśli zatem stale występuje u Ciebie za wysokie ciśnienie krwi, lepiej zadbaj o swoje zdrowie i zacznij je obniżać.
 2. Wysoki poziom cholesterolu to druga najistotniejsza przyczyna zawału. Powoduje gromadzenie się płytek miażdżycowych w tętnicach, co blokuje przepływ krwi i prowadzi do zawału.  
 3. Bardzo groźne są również choroby serca, takie jak wadliwe zastawki serca, migotanie przedsionków i arytmia, które uszkadzają naczynia krwionośne, przez co prowadzą nie tylko do zawału, ale także udaru czy cukrzycy.
 4. Wiek to bardzo ważny czynnik podwyższający ryzyko zawału. Jeśli ukończyłaś już 55 lat, to powinnaś przykładać jeszcze większą wagę do przyczyn wymienionych w innych punktach! 
 5. Przewlekłe i nadmierne spożywanie alkoholu ma naukowo udowodniony wpływ na podwyższenie ciśnienia tętniczego oraz uszkadzanie tkanek serca. Czym jest nadmierne spożywanie alkoholu? W przypadku mężczyzn to trzy jednostki, a kobiet dwie. Jedna jednostka to np. 250 ml piwa. Można więc przyjąć, że regularne picie piwa do obiadu czy serialu, na dłuższą metę prowadzi nie tylko do nadwagi, ale także zawału. 
 6. Brak aktywności fizycznej i otyłość zwiększają ryzyko nie tylko zawału, ale także szeregu innych niebezpiecznych chorób i dolegliwości, takich udar, wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia czy cukrzyca.
 7. Palenie tytoniu podnosi ciśnienie krwi, zagęszcza krew, obniża sprawność płuc i prowadzi do zatorów w tętnicach. Palenie papierosów to zatem nie tylko czynnik rakotwórczy, ale także poważne zagrożenie dla Twojego układu krążenia. 
 8. Niewiele osób wie, że niektóre leki, takie jak pigułki antykoncepcyjne czy środki przeciwbólowe zwiększają ryzyko wystąpienia zawału. Jeśli znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka lepiej dokładnie czytaj ulotki dołączone do leków, które przyjmujesz.

Jakie są objawy zawału? 

Dużym problem przy zawale jest zbyt późne jego rozpoznanie, a tym samym wezwanie wyszkolonej pomocy. Poniżej znajdziesz listę objawów, które natychmiast powinny zaalarmować Ciebie lub Twoich bliskich:

 • Kłopoty z pamięcią
 • Trudności z jasnym myśleniem i rozumieniem
 • Drętwienie
 • Mrowienie w ramieniu
 • Utrata czucia w mięśniach
 • Wrażliwość na zmiany temperatury
 • Problemy z połykaniem 
 • Uczucie niepokoju
 • Osłabienie, zawroty głowy, omdlenie
 • Ból brzucha I nudności lub wymioty
 • Kołatanie serca
 • Ból w klatce piersiowej