1. Powtarzaj na głos
Z badań wynika, że powtórzenie na głos tego, czego się uczymy, zwiększa szansę na zapamiętanie o ok. 10 proc. Ten trik jest bardzo pomocny przy zapamiętywaniu imion osób, które poznajemy. Jeśli ktoś wyciągnie do nas rękę i się przedstawi, warto powtórzyć jego imię, mówiąc np.: „Cześć, Michał, miło mi cię poznać. Jestem Wiktoria”.

1. Podczas nauki wejdź w stan lekkiego pobudzenia
W trakcie uczenia się ściskaj w ręku gumową piłeczkę albo rób przerwy na przeczytanie dowcipu. Dlaczego? Bo o wiele łatwiej jest nam zapamiętywać nowe rzeczy na tle lekkiego pobudzenia, strachu lub radości. Udowodnił to eksperyment z uniwersytetu w Wisconsin. Badani musieli zapamiętać listę niezwiązanych ze sobą słów. Później część grupy oglądała nudny film o myciu zębów, a druga część dość drastyczny o usuwaniu zęba. Następnego dnia osoby z drugiej grupy pamiętały nowe słowa wyraźnie lepiej od grupy pierwszej.

3. Baw się w skojarzenia
Uruchamiając wyobraźnię, łatwiej i na dłużej zapamiętasz nowe rzeczy. Zdaniem trenerów pamięci warto nowe słowo łączyć z czymś, z czym ono nam się kojarzy: kolorem, zwierzęciem, jedzeniem, przyrodą. Np. nazwisko Michej z michą albo Borowska z lasem. W ten sposób pobudzamy znacznie większą część mózgu niż przy zwykłym „wkuwaniu”.

4. Graj w „Tetris”
Ukochana gra młodzieży w latach 90. Polega na szybkim manipulowaniu spadającymi bloczkami o różnych kształtach tak, aby dopasowały się do podłoża. Trzymiesięczne badania amerykańskich naukowców z ośrodka Mind Research Network na grupie dziewcząt (które wcześniej nie znały „Tetrisa”, ale na czas badań grały regularnie) wykazały u nich pozytywne zmiany w partii mózgu zaangażowanej w krytyczne myślenie, rozumowanie, wysławianie się oraz przetwarzanie informacji.

5. Wykonuj czynności na odwrót
To pobudza i synchronizuje pracę naszych obu półkul mózgowych. Kiedy się uczymy, duży wysiłek wykonuje lewa półkula, która odpowiada za nasze zdolności logiczne i analityczne. Ale to uruchomienie prawej półkuli zwiększy nasze zdolności zapamiętywania i kojarzenia informacji. Jak je zsynchronizować? Jeśli jesteś praworęczna – myj zęby, włączaj światło, otwieraj drzwi lewą ręką. I na odwrót. Na pobudzenie obu półkul dobrze działa też pisanie i rysowanie obiema rękami jednocześnie albo... żonglowanie trzema piłeczkami.

6. Przypominaj sobie wydarzenia z przeszłości
A dokładnie: przypominaj sobie zasłyszane dowcipy, wydarzenia z ostatniego tygodnia, czyjś wygląd, nazwiska niedawno poznanych osób – starając się wyłuskać z nich jak najwięcej szczegółów. Takie ćwiczenia robione regularnie, minimum 2 razy dziennie, poprawiają pamięć i koncentrację.

7. Zbuduj „pamięciowy pałac”
Masz do zapamiętania bardzo długą listę pozycji (zakupów, faktów, osób)? Każdą z nich skojarz z miejscem na dobrze znanej ci trasie. Np. musisz kupić 12 rzeczy – każda z nich to kiosk, sklep, śmietnik, drzewo itd. na twojej drodze z domu na przystanek. W sklepie przypomnij sobie tę trasę. To się nazywa budowanie „pamięciowego pałacu”. Mistrz tej metody zapamiętał w 21 sekund przypadkową kolejność kart w talii.

Zobacz również: