Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) co roku alarmuje o powiększającej się liczbie osób cierpiących na alergie. Obecnie objawy deklaruje nawet 40 proc. społeczeństwa. Związane jest to z niewłaściwym trybem życia oraz osłabieniem systemu immunologicznego. Wiele osób żyje w niewiedzy, przypisując objawy innym dolegliwościom. Zaczerwienione, łzawiące oczy, kichanie, katar czy kaszel często mylone są ze zwykłym przeziębieniem. W większości przypadków alergia wziewna, nie zagraża bezpośrednio życiu człowieka, jednak jej uciążliwe objawy w znacznym stopniu zmniejszają komfort życia. Jak wynika z badań PTA, najczęstszym alergenem jest kurz i zawarte w nim roztocza. Reakcja uczuleniowa może nastąpić również w przypadku kontaktu z sierścią zwierząt, suchą karmą dla ryb, pleśnią, a także pyłkami drzew, traw oraz chwastów. Istnieją jednak proste metody, które mogą znacznie zmniejszyć nasilenie objawów alergicznych.

Jak przeciwdziałać alergii?

1. Wykonaj niezbędne badania 

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, wykonaj testy skórne, które umożliwią rozpoznanie alergenów. To pomoże Ci uniknąć kontaktu z potencjalnym zagrożeniem.

2. Zamykaj okna

Pyłki roślin uaktywniają się ranem i wieczorem – powinni o tym pamiętać wszyscy alergicy. Jeśli jesteś uczulony na pyłki, szczelnie zamykaj drzwi i okna w okresie intensywnego pylenia.

3. Pamiętaj o regularnych porządkach

Alergia na kurz trwa cały rok - jeżeli jesteś uczulony na roztocza kurzu domowego, walka z alergią trwa cały rok. Nie oznacza to, że nic w tej sprawie nie da się zrobić. Częste sprzątanie istotnie wpływa na komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Zbieranie kurzu mokrą szmatką czy korzystanie z odkurzacza z filtrem wodnym to rozwiązania idealne dla alergików.

4. Zadbaj o odkurzacz z filtrem

Nie każdy odkurzacz będzie przydatny  w domu alergika. Podstawą jest, aby dany model posiadał filtr HEPA spełniający wysokie standardy oczyszczania i zatrzymywania małych cząsteczek zanieczyszczeń takich jak roztocza. Zakurzone półki, blaty i parapety, które równie często bywają miejscem wylęgu roztoczy, należy przecierać na mokro lub płynem antystatycznym. Co najmniej raz w miesiącu dobrze jest także umyć okna.

5. Zrezygnuj z ciężkich, grubych tkani

Zasłony czy dywany z długiego włosia lubią zbierać kurz. Staraj się unikać tego typu rozwiązań. Jeśli rezygnacja z firanek i zasłon nie wchodzi w grę, warto jest prać je raz w tygodniu w wysokich temperaturach.

6. Pozbądź się zbędnych „kurzołapów” 

Wszelkie bibeloty, pamiątki z wakacji, obrazy, pluszowe zabawki i suszone kwiaty to idealne siedliska dla roztoczy. Schowaj cenne drobiazgi w gablotach lub zamykanych pudełkach. W sypialni powinno się znaleźć jak najmniej rzeczy, które zbierają kurz.

7. Zadbaj o odpowiednią pościel

Zdejmij pokrowce z kołder i poduszek - to kolejne miejsce, w którym gromadzi się kurz, a co za tym idzie - roztocza. Zamiast tego zainwestuj w poduszki i kołdry wykonane z tkanin barierowych, przez które nie przenikają roztocza (np. marki Wendre). Taka pościel przepuszcza powietrze, jest lekka i miła w dotyku. Zwróć uwagę na to, czy można ją prać w wyższej temperaturze - dopiero 60°C gwarantuje wyeliminowanie roztoczy będących największym wrogiem alergików.

--
Źródło: mat. prasowe