1. Stara przyjaźń nie rdzewieje

O przyjaźń trzeba dbać: pamiętać o rocznicach i świętach, wspierać przyjaciela w potrzebie. Wysłuchać, pocieszyć, ale też mówić prawdę i pokazywać możliwe punkty widzenia. Nie narzucaj swoich racji i nie próbuj zmieniać przyjaciela. Warto też znać granice przyjaźni i wiedzieć, kiedy druga osoba musi poświęcić czas związkowi, dziecku czy po prostu innym znajomym.

2. W przyjaźni najważniejszy jest częsty kontakt

Mamy przyjaciół, z którymi widujemy się codziennie, ale też takich, których spotykamy raz do roku. Przyjaźń jest relacją, w której nie liczymy czasu od ostatniego spotkania i nie chcemy mieć drugiej osoby "na wyłączność".

3. Na dobre i na złe

Przyjaźń nie jest relacją, w której będziemy zawsze. Mamy przyjaciół z dzieciństwa, z którymi utrzymujemy sporadyczny kontakt, ale też takich, z którymi byliśmy nierozłączni, ale coś nas poróżniło.

4. Prawdziwy przyjaciel ci zawsze pomoże

Często traktujemy przyjaciół, jako osoby, na które zawsze możemy liczyć. Nie ma w tym nic złego, o ile nie nadużywamy tej pomocy. Czym innym jest przenocowanie przyjaciółki przez weekend, a czym innym wspólne mieszkanie z nią, gdy przez dwa miesiące nie może znaleźć nowego mieszkania.

 

prawdziwy przyjaciel
Shutterstock

 

5. Przyjaźń, w przeciwieństwie do miłości jest niezmienna

Z przyjacielem łączy nas stała więź, bliskość i zaufanie. Zawsze spędzamy z nim tyle samo czasu... To mit! Przyjaźń, jak każda relacja, zmienia się w czasie. Na początku jesteśmy nierozłączni, ale potem tzw. "miesiąc miodowy" się kończy i przechodzimy do bardziej zrównoważonej relacji. Trzeba nauczyć się to akceptować i nie żądać od przyjaciela bycia z nami non stop.

6. Przyjaźń damsko-męska jest niemożliwa

Ta teza może być zarówno prawdziwa, jak i fałszywa. Psychologowie podkreślają, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa wówczas, gdy obie osoby pozostają w szczęśliwych związkach i żadne nie zamierza tego faktu zmieniać. Przyjaźni nie możemy bowiem traktować jako substytutu relacji z partnerem. Już sama definicja przyjaciela określa go jako osobę, o którą nie jesteśmy zazdrośni i wobec której żywimy jedynie platoniczne uczucia. Często przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzna pozostaje jako spuścizna po związku, w którym uczucie już wygasło.

7. Przyjaciel zaakceptuje wszystko

Prawdziwy przyjaciel bezwarunkowo nas akceptuje. Nie oznacza to jednak, że nie może być krytyczny i powinien tolerować nawet nasze naganne postępowanie. Przyjaźń pełni nie tylko funkcje ochronne, ale też pozwala zasygnalizować, że coś jest nie tak. Ważne, by swoimi komentarzami nie urazić drugiej strony i nie ranić jej.