Mit 1: Nie ma dowodów na skuteczność homeopatii

NIEPRAWDA Badania kliniczne leków homeopatycznych są prowadzone od kilkudziesięciu lat. Do końca 2006 r. wykonano ich ok. 130, dokładnie według takich samych zasad, jakie stosuje się sprawdzając działanie leków konwencjonalnych. Pozytywny wynik osiągnięto w przypadku ok. 44 proc. badań, w 50 proc. był on nieoczywisty, a jedynie w 6 proc. przypadków nie wykazano skuteczności leków homeopatycznych w określonych wskazaniach klinicznych. Wciąż przeprowadzane są nowe eksperymenty. Przykład? Badanie profesora Michaela Frassa z Oddziału Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. U części pacjentów z sepsą zastosował homeopatię jako leczenie komplementarne. Chorzy ci szybciej dochodzili do zdrowia i wcześniej opuszczali oddział. W przypadku chorych z sepsą (są nieprzytomni) trudno mówić o efekcie placebo.

Mit 2: Homeopatia wyklucza inne leki

NIEPRAWDA Oba rodzaje leków mogą być przyjmowane równolegle, jako uzupełnienie terapii, i często tak są zalecane. Przykładem zgodnego stosowania może być podawanie leków homeopatycznych dla zniwelowania ubocznych skutków chemioterapii. Terapie homeopatyczne można w różnym zakresie stosować przy wszystkich chorobach. Do wytwarzania tych leków stosuje się wyłącznie substancje naturalne. Świetnie sprawdzają się u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących – wtedy, gdy nie zaleca się podawania leków chemicznych.

Homeopatia leki
Shutterstock

Mit 3: Homeopatia leczy choroby nowotworowe

NIEPRAWDA Wielu pacjentów sięga po nią w tzw. beznadziejnych sytuacjach, kiedy medycyna akademicka nie daje szans wyleczenia. Niestety, leki homeopatyczne nie są stosowane w leczeniu nowotworów. Za to z powodzeniem niwelują objawy uboczne radio- i chemioterapii.

Mit 4: Homeopatia a kościół: osoby wierzące nie mogą leczyć się w ten sposób

NIEPRAWDA Kościół nie zabrania stosowania homeopatii. Świadectwem takiego stanowiska może być wypowiedź ks. prałata Pawła Ptasznika, kierownika Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. W 2004 roku napisał, że Watykan nigdy nie zakazał stosowania leków homeopatycznych, „o ile nie wiąże się to z magią bądź z akceptacją idei religii wschodnich”. Znanym entuzjastą homeopatii jest emerytowany papież Benedykt XVI.

Mit 5: „Granulki” są skuteczne, ale długo czeka się na efekt

NIEPRAWDA Szybkość ich działania zależy od dolegliwości. W przypadku schorzenia o nagłym początku i ostrym przebiegu dobrze dobrany preparat może przynieść natychmiastową poprawę. Choroby przewlekłe rzeczywiście leczy się dłużej – tak jak przy stosowaniu innych leków.

Homeopatia a kościół
Shutterstock

Mit 6: Każdy może leczyć homeopatycznie

NIEPRAWDA W Polsce praktykowanie homeopatii zostało zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy, leczenie przez osoby niemające dyplomu ukończenia uczelni medycznej jest nielegalne. Jest u nas ponad 5 tys. lekarzy homeopatów, którzy ukończyli wieloletnie kursy podyplomowe, organizowane przez Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej. Adresy ich gabinetów są dostępne na www.pthk.pl

Mit 7: Na świecie odchodzi się od homeopatii

NIEPRAWDA Jest dokładnie odwrotnie: przybywa krajów, gdzie się ją stosuje, teraz jest ich 86. W wielu państwach europejskich terapię taką nawet częściowo się refunduje, istnieją też przychodnie i szpitale homeopatyczne (w samej Wielkiej Brytanii jest ich 6). W krajach Unii poleca ją swoim pacjentom od 25 do 40 proc. lekarzy. W Polsce też rośnie znajomość tej metody. Według TNS OBOP wynosi 81 proc., 56 proc. Polaków uważa ją za skuteczną, a stosuje – 30 proc.