Te badania profilaktyczne powinnaś wykonywać przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jesteś zdrowa.I by w razie potrzeby szybko wykryć potencjalne choroby.

1. Morfologia

Czyli podstawowe badanie krwi nazywane jest przez lekarzy prostym badaniem ratującym życie. Wykonywana regularnie raz do roku pozwala wykryć wiele poważnych schorzeń. W próbce oznacza się m.in. liczbę erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych), płytek krwi, hematokryt, stężenie hemoglobiny i wskaźniki oceniające krwinki. Dodatkowo leukocyty są rozdzielane na kilka populacji, co ma istotne znaczenie przy interpretacji wyniku.

  • Na badanie należy przyjść na czczo, po mniej więcej 8 godzinach od ostatniego posiłku.

2. Poziom glukozy (cukru) we krwi

Te badania warto wykonać jednocześnie z badaniem morfologii. Ocena stężenia glukozy we krwi może naprowadzić na trop rozwijającej się choroby, i to nie tylko cukrzycy, ale również zaburzeń funkcjonowania przysadki i nadnerczy oraz chorób tarczycy, trzustki i innych.

  • Na badanie glukozy należy przyjść na czczo.

3. Stężenie cholesterolu we krwi

Badanie stężenia całkowitego cholesterolu jest jednym z podstawowych badań w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli stężenie cholesterolu jest zbyt wysokie, oznacza zwiększenie wystąpienia ryzyka zawału serca i choroby niedokrwiennej. Wówczas zdecyduj się na wykonanie pełnego lipidogramu zawierającego frakcje cholesterolu – LDL.
Pamiętaj, że jeśli zmiany wykryje się szybko, to poprzez modyfikację diety i zwiększenie aktywności fizycznej, można skutecznie poprawić stan zdrowia.

  • Jeżeli będzie oznaczany tylko cholesterol całkowity nie musisz być na czczo, ale jeśli będzie to lipidogram, to od ostatniego posiłku musi upłynąć 12-14 godzin.

4. Badanie ogólne moczu

Dzięki niemu można sprawdzić pracę nerek, wątroby i układu moczowego.  Wykrywa też ono cukrzycę i żółtaczkę. Badanie przeprowadzone w laboratorium składa się z oceny::

  1. cech fizycznych próbki moczu czyli barwy (zależy ona od substancji produkowanych przez nerki lub powstających w procesach metabolicznych, albo od naszej diety i tego jakie leki przyjmujemy), przejrzystości, zapachu, odczynu, ciężaru właściwego;
  2. cech chemicznych czyli czy w próbce zawarte są takie związki jak: glukoza, białko, bilirubina, urobilinogen, ciała ketonowe, hemoglobina, mioglobina, związki azotowe
  3. mikroskopowej osadu czy ilości elementów morfotycznych: krwinki czerwone, krwinki białe, nabłonki oraz bakterie, a także wałeczki, pasma śluzu i tzw. osad mineralny głównie wynikający z diety.
  • Próbkę moczu pobiera się rano z tzw. środkowego strumienia (tj. pierwszą i ostatnią porcję moczu oddaje się do toalety), po uprzednim starannym umyciu miejsc intymnych i wytarciu się jednorazowym ręcznikiem. Mocz do laboratorium należy dostarczyć jak najszybciej.

5. EKG (elektrokardiogram)

Jest podstawowym badaniem serca. Sprawdza jego czynność elektryczną. Na prawidłowym zapisie EKG  częstotliwość uderzeń serca wynosi 60-100/minutę. Ważny jest też stały, równomierny rytm. Jeśli zapis jest nieprawidłowy, można wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości w jego pracy np. arytmie, zaburzenia elektrolitowe, zapalenie mięśnia sercowego. Trwa kilka minut, jest bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań.

6. Ciśnienie krwi (najlepiej sprawdzać je co pół roku).

Jest podstawowym badaniem serca. Sprawdza jego czynność elektryczną. Na prawidłowym zapisie EKG częstotliwość uderzeń serca wynosi 60-100/minutę. Ważny jest też stały, równomierny rytm. Jeśli zapis jest nieprawidłowy, można wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości w jego pracy np. arytmie, zaburzenia. Jest to także podstawowe badanie, dzięki któremu można ocenić pracę układu krążenia. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie jest sygnałem do przeprowadzenie kolejnych badań diagnostycznych i wprowadzenia zmian w życiu (dieta, aktywność fizyczna).

Zobacz również:

Podczas mierzenia ciśnienia bada się także puls, czyli liczbę uderzeń serca w ciągu minuty,

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/mierzenie-cisnienia-jak-prawidlowo-mierzyc-cisnienie-krwi_34756.html
Podczas mierzenia ciśnienia bada się także puls, czyli liczbę uderzeń serca w ciągu minuty,

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/mierzenie-cisnienia-jak-prawidlowo-mierzyc-cisnienie-krwi_34756.html
Podczas mierzenia ciśnienia bada się także puls, czyli liczbę uderzeń serca w ciągu minuty

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/mierzenie-cisnienia-jak-prawidlowo-mierzyc-cisnienie-krwi_34756.html

7. USG piersi (a po 40 r.ż. co dwa lata także mammografię)

Co roku każda kobieta powinna wykonać badanie USG piersi (a po 40 r.ż. także dodatkowo mammografię). Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, a dzięki niemu można wykryć wczesne zmiany w piersiach - nie tylko nowotworowe. Warto przynosić na kolejne badania wyniki poprzednich - dzięki temu lekarz będzie mógł porównać wyniki.

8. Badanie ginekologiczne i cytologia

Jest to badanie przesiewowe dzięki któremu można rozpoznać wczesne symptomy rozwijającego się raka szyjki macicy, który bardzo długo nie daje wyraźnych objawów. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta, która rozpoczęła życie płciowe, musi mieć wykonywaną cytologię raz do roku. Jeśli trzykrotny wynik badania jest prawidłowy, wtedy badanie można powtarzać co 3 lata. Próbkę do badania ginekolog pobiera za pomocą specjalnej szczoteczki. Dobrze byłoby przy okazji wykonać USG wewnątrzpochwowe, które wykryje ewentualne inne nieprawidłowości.

  • Ważne! Rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowotworów, który można całkowicie wyeliminować dzięki profilaktyce.

    Konsultacja merytoryczna dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo