1. Swędzenie i pieczenie

w dolnych rejonach Tych uciążliwych dolegliwości doświadczają zarówno młode, jak i dojrzałe kobiety. Nie tylko utrudniają normalne funkcjonowanie, ale też odbierają ochotę na seks. Nieprzyjemne zbliżenia często mają związek z nadmierną suchością dróg rodnych. Gdy problem utrzymuje się długo, warto skonsultować się z lekarzem. Nadmierna suchość może być bowiem związana z chorobami ogólnoustrojowymi, np. niewydolnością nerek, cukrzycą czy osłabieniem, np. po przebytej infekcji. Istnieje też choroba neurologiczna (tzw. zespół Sjögrena), która objawia się suchością nie tylko pochwy, ale też spojówek i ust. Przyczyną takiego dyskomfortu bywa też uczulenie na włókna lub substancje zapachowe we wkładkach higienicznych czy podpaskach, proszki do prania albo kosmetyki.

Działaj natychmiast

Lekarz może zalecić stosowanie środków hormonalnych, które zwiększą wydzielanie śluzu w drogach rodnych. Bez recepty można też kupić kremy, żele lub globulki o właściwościach nawilżających, które poprawiają komfort współżycia, a działają miejscowo.

2. Dziwna wydzielina

Zazwyczaj jest objawem infekcji. W zależności od tego, w jakim jest kolorze, można wnioskować, co jest przyczyną zakażenia. Grzybica zwykle daje białe serowate upławy, zakażenie bakteryjne objawia się zielonkawą lub brązową wydzieliną. Plamieniom może towarzyszyć swędzenie i ból, także w trakcie współżycia.

Działaj natychmiast

Infekcja intymna pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy w drogach intymnych zostaje zaburzona równowaga flory bakteryjnej. Gdy jest zbyt mało bakterii fzjologicznych, zaczynają mnożyć się drobnoustroje chorobotwórcze. By przywrócić odpowiednie proporcje, warto stosować bakterie probiotyczne, najlepiej w globulkach. Taka kuracja może zatrzymać infekcję. Jeśli jednak objawy nie ustają, konieczna jest wizyta u ginekologa i leczenie, np. antybiotykami.

3. Mniejsza chęć na seks

W czasie przekwitania często seks przestaje sprawiać kobietom przyjemność. Ginekolodzy są zgodni: to może być spadek libido, ale także słabsze nawilżenie okolic intymnych. Po menopauzie ilość hormonów zaczyna dramatycznie spadać, a to wpływa niekorzystnie na narządy płciowe. Śluzówka pochwy staje się cieńsza, mniej nawilżona i bardziej podatna na urazy.

Działaj natychmiast

Objawy związane z menopauzą łagodzi hormonalna terapia zastępcza. Likwiduje objawy ogólne, czyli uderzenia gorąca czy nocne poty, ale też zwiększa libido i poprawia nawilżenie pochwy.

4. Ból podczas współżycia

Często pojawia się w okresie przekwitania, bo wtedy w organizmie kobiety następuje hormonalna rewolucja. Zmniejszająca się ilość estrogenów prowadzi do niedostatecznego nawilżenia dróg rodnych, co jest najczęściej przyczyną bolesnych zbliżeń. Częściej też pojawiają się infekcje intymne, które też odbierają ochotę na seks.

Działaj natychmiast

Objawy łagodzi hormonalna terapia zastępcza. Poprawia nawilżenie i zmniejsza liczbę nawracających zakażeń. Gdy kobieta nie chce stosować htz, może wybrać preparaty z roślinnymi estrogenami. Na suchość pochwy pomagają też kremy nawilżające. Można zdecydować się na zabieg ostrzykiwania części intymnych kwasem hialuronowym, który nawilża i poprawia elastyczność.

5. Wzdęcia brzucha

To może być zwykła niestrawność, ale wzdęcia, ból czy skurcze często są pierwszym sygnałem raka jajnika. Warto iść do ginekologa, bo rak jajnika wykryty w początkowym stadium daje szanse na wyleczenie. Warto wiedzieć, że częściej ujawnia się po menopauzie i bardziej narażone na zachorowanie są kobiety, które nie rodziły. Rzadziej zaś te, które stosują antykoncepcję hormonalną. Ten nowotwór często idzie w parze z rakiem piersi, bo wpływ na jego rozwój mają te same geny BRCA1 i BRCA2.

Działaj natychmiast

Regularne usg. przezpochwowe pozwala wychwycić nowotwór we wczesnym stadium. Kobiety, które miały w rodzinie nowotwór piersi lub jajnika, powinny też zrobić testy genetyczne. Specjaliści rekomendują je wszystkim kobietom, bo rak może być przekazywany w linii męskiej.

6. Problemy z miesiączką

Jeśli masz obfite i bolesne krwawienia, nie mów sobie, że taka twoja uroda, ale idź na konsultację do ginekologa. To mogą być objawy mięśniaków macicy lub endometriozy. Obie choroby utrudniają zajście w ciążę, powodują dyskomfort, a przedłużające się krwawienia mogą prowadzić do anemii. Mięśniaki mogą też powodować bóle kręgosłupa, a nawet uciskać jelita i pęcherz moczowy, prowadząc do zaparć i nietrzymania moczu. W obu przypadkach też pojawiają problemy podczas współżycia czy nawracające zakażenia.

Działaj natychmiast

Każda kobieta powyżej 22. roku życia powinna raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny i robić usg. By zmniejszyć rozmiary mięśniaków, lekarz może zalecić leczenie hormonalne. Kuracja hormonami konieczna jest też przy endometriozie.