1. Proś o zamienniki

Pytaj o nie farmaceutę, ale przede wszystkim lekarza, niech wybierze dla ciebie tańszą wersję leku, tzw. generyk. Taki produkt ma tę samą substancję czynną i takie samo wskazanie jak lek oryginalny. Dowiaduj się też o preparaty „bliźniaczo podobne” – mają identyczne działanie i jakość, ale wytwarzane są przez innego producenta, a ich cena może być nawet o 50 proc. niższa.

2. Wybieraj większe opakowania

Jeśli stale stosujesz jakiś lek (np. na trawienie, przeciwbólowy, rozkurczowy), lepiej proś o pudełka z maksymalną liczbą tabletek – w przeliczeniu na jedną wyniesie cię to znacznie taniej. 

3. Odwiedzaj kilka aptek

Ich marże różnią się między sobą i wiadomo: niższa w przypadku jednego leku będzie oznaczać wyższą na innym produkcie. Dlatego nie rób całych zakupów w jednym miejscu. To kłopot? Ale różnice w cenie mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych.

4. Decyduj się na jeden składnik

Okazuje się, że preparat złożony (np. paracetamol z witaminą C w jednym leku) często jest droższy niż paracetamol i witamina C osobno. Zanim więc kupisz preparat z kilku składników, upewnij się u farmaceuty, czy nie można ich nabyć taniej.

5. Uważnie czytaj etykiety

Powinny na nich się znaleźć wszystkie najważniejsze informacje o produkcie. I najczęściej są – tylko my ich nie czytamy. A dzięki tym kilku sekundom poświęconym przeznaczeniu, składowi i stosowaniu preparatu możemy mieć pewność, że go potrzebujemy. Aż 55 proc. zakupów (także aptecznych) dokonujemy pod wpływem nastroju, reklamy, niesprawdzonej opinii znajomych. Nie zawsze rozsądnie, a często ze stratą w portfelu.

--

Zobacz też: 5 sprawdzonych sposobów na przeziębienie >>>