Zdrowie zaczyna się od stóp. Ich kondycja ma ogromne znaczenie dla stanu całego organizmu. Wady stóp mogą być początkiem wielu uciążliwych schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa, czy urazy stawów. I na odwrót – jeśli odpowiednio dbasz o stopy, pielęgnujesz je i leczysz drobne deformacje oraz inne wady, jest duża szansa, że uda ci się uniknąć poważniejszych problemów ze zdrowiem. Jakich? Oto 5 najczęstszych schorzeń, które zaczynają się od stóp.

1. Problemy z kręgosłupem

Za amortyzację wstrząsów podczas codziennego poruszania się odpowiedzialny jest duet składający się zarówno z naszych stóp, jak i kręgosłupa. Jak najprościej wytłumaczyć zależność pomiędzy stopami a bolącymi plecami? „Podczas nieprawidłowego stawiania stopy na podłożu, źle ustawia się także miednica - wyjaśnia dr Joanna Stodolna-Tukendorf z kliniki FootMedica. - W związku z tym, iż jest połączona z kręgosłupem, także i on nienaturalnie się wygina. Prowadzi to do zaburzeń napięć mięśniowych, co z czasem sprawia, że zaczynamy odczuwać dotkliwy ból. Aby temu zapobiec, warto właściwie dbać o swoje stopy, ale także wykonywać regularnie ćwiczenia przywracające równowagę napięć mięśniowych”.

problemy-z-kręgosłupem
Shutterstock

2. Bóle kolan

Coraz więcej z nas uskarża się na problemy z kolanami, jednak czy pomyślałabyś, że może mieć to bezpośredni związek z twoimi stopami? Płaskostopie poprzeczne oraz podłużne, paluch koślawy zwany haluksem czy szpotawość tyłostopia – wszystkie te nieprawidłowości mogą powodować zmianę w ustawieniu stopy podczas chodzenia, która będzie rzutować na niewłaściwą pracę stawu kolanowego. Wadliwa biomechanika stopy w połączeniu z wielogodzinnym stąpaniem po twardym podłożu i obuwiem niezapewniającym właściwej amortyzacji to prawdziwa męka dla naszych kolan.

3. Bóle głowy

Tak, tak, dobrze przeczytałaś – zaburzenia w prawidłowej pracy stóp mogą objawiać się bardzo nietypowo, np. właśnie w postaci bólu głowy. Profesor Brian Rothbart, specjalista w walce z chronicznym bólem,  dowiódł w swoich badaniach z 2009 roku zależność pomiędzy nieprawidłową biomechaniką stóp a wadami zgryzu i stawu skroniowo-żuchwowego, które są odpowiedzialne właśnie za pojawianie się napięciowych bólów głowy. „Nasza głowa próbuje zrównoważyć przekrzywiony kręgosłup, więc ustawia się w pionie. Prowadzi to do nieustannego napięcia mięśni podpotylicznych, co z kolei skutkuje migreną szyjną” – tłumaczy dr Tukendorf. - Migrenę szyjną poznasz po dokuczliwym bólu odczuwanym w tyle głowy i okolicach karku.

4. Urazy stawu skokowego

Człowiek stawia średnio od 8 do 10 tysięcy kroków dziennie, co pozwala nam w ciągu całego życia czterokrotnie okrążyć kulę ziemską! Zobacz tylko, jak często przeciążasz swój staw skokowy, jeśli niewłaściwie  stawiasz stopę podczas chodu. Niestety ma to w dodatku swoje następstwa w pozostałych częściach ciała. Ograniczona ruchomość stawu skokowego wpływa kolejno na nadmierne eksploatowanie kolan oraz łączy się z dyskopatią poszczególnych segmentów kręgosłupa. Oddziałuje to także na stan stawu barkowego, wywołuje dolegliwości bólowe i skrzywienia.

5. Odciski i zniszczone paznokcie

Pojawienie się odcisków i modzeli, wrastanie paznokci, haluksy, pękanie pięt – to wszystko wynik nadmiernego uciskania danej części stopy na podłoże lub obuwie. Winna może być na przykład nadmierna rotacja stóp do wewnątrz lub na zewnątrz podczas chodu, czyli supinacja lub pronacja. W ten sam sposób możemy nabawić się deformacji i odbarwień płytki paznokcia. Z usunięciem takich problemów najlepiej udać się do profesjonalisty, jakim jest podolog. - „Odciski i modzele można usunąć podczas pedicure’u podologicznego. Jest to zabieg, podczas którego pozbywamy się zrogowaceń skóry za pomocą specjalistycznych, sterylnych narzędzi, takich jak dłuto podologiczne czy różnego rodzaju frezy - ale bez obaw, zabieg nie jest bolesny! - mówi podolog z kliniki FootMedica, Sylwia Śląskiewicz. Wrastające paznokcie na właściwy tor wzrostu naprowadzi klamra ortonyksyjna, a te zniszczone można zregenerować za pomocą zabiegu laserowego. Warto jednak pamiętać, że usunięcie zrogowaceń skóry czy odbudowanie paznokci to jedynie likwidowanie objawów, a nie leczenie wady stóp.

Sprawdź też: Jak przygotować stopy na lato w 5 krokach? >>>

jak-dbać-o-stopy
Shuttertsock

Jak skutecznie skorygować wady stóp?

Jeśli nie skorygujemy wad naszych stóp, migreny nie ustaną, kolana i plecy wciąż będą boleć, a paznokcie wrastać i odbarwiać się. Zatem pierwsze kroki skieruj w stronę gabinetu fizjoterapeuty, który wykona kompleksowe badanie przy użyciu zarówno metod manualnych, jak i specjalistycznego sprzętu podłączonego do komputera. - „Podczas badania sprawdzamy, które mięśnie są przykurczone, a które zbyt rozluźnione. Obserwujemy także sposób przetaczania stopy przez pacjenta podczas chodu, a także analizujemy rozkład sił nacisku poszczególnych części stóp na podłoże podczas stania. Na podstawie uzyskanych wyników, opracowujemy dla każdego pacjenta spersonalizowany zestaw ćwiczeń korygujących, a w razie potrzeby wykonujemy także indywidualne wkładki do butów” – mówi fizjoterapeutka z FootMedica.

Wkładki ortopedyczne można zrobić w ciągu godziny od badania. Są wykonywane na miejscu, dla każdego pacjenta - a w zasadzie dla każdej stopy - oddzielnie. Codziennie noszone, wspomagają i stymulują poszczególne funkcje stopy. Pozwalają odciążyć miejsca pracujące zbyt intensywnie oraz dociążyć te, których pracę należy wzmocnić. Poprawiają amortyzację i co najważniejsze - korygują wadę, a nie jedynie biernie podpierają stopę, jak to się dzieje w przypadku gotowych do kupienia wkładek. W dodatku są od nich o niebo ładniejsze, bo używane przy ich wykonywaniu materiały są nie tylko termoplastyczne, ale i przyjemne dla oka, kolorowe.

--

Artykuł powstał we współpracy z ekspertami z kliniki zdrowej stopy FootMedica, centrum badania i leczenia stóp. FootMedica kompleksowo zajmuje się diagnostyką, leczeniem, zabiegami terapeutycznymi oraz profilaktyką zaburzeń w obrębie stopy. Posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych. Gabinety FootMedica znajdują się w Warszawie, Kielcach oraz Busku Zdroju.

--

Zobacz też: Jak dbać o stopy latem? >>>