1. Żywność ekologiczna to lepsza jakość

Żywność ekologiczna jest w większości wypadków smaczniejsza i zdrowsza od pozostałych produktów. Może marchewki nie będą idealnie proste i podobne do siebie, jak dwie krople wody, ale nie to jest najważniejsze w jedzeniu.

2. Liczy się smak

A ten w przypadku żywności ekologicznej jest zdecydowanie lepszy niż przy masowej produkcji. Rośliny dojrzewają na słońcu, o właściwej dla siebie porze roku i w swoim naturalnym środowisku. Dzięki temu produkty eko zachowują naturalny smak i zapach.

3. Żywność ekologiczna ma więcej witamin

Eko jest lepsze także ze względu na wyższą zawartość witamin w owocach i warzywach. Naukowcy udowadniają, że mleko i mięsko pochodzące z chowu ekologicznego mają znacznie więcej kwasów omega-3. Co ciekawe podobnych wniosków nie udało się wysnuć w przypadku ryb.

Eko
(Shutterstock)

4. Eko nie zawiera pestycydów i azotynów

Pierwsze z nich są oskarżane o powodowanie alergii u dzieci, zaś drugie o działanie rakotwórcze. Eko warzywa i owoce nie pozostają jednak bez skazy: bywają opryskiwane środkami zawierającymi metal ciężki, jakim jest miedź. Stosowane w rolnictwie ekologicznym naturalne nawozy mogą zawierać bakterie E.coli. Nie należy się ich obawiać, jeśli przed zjedzeniem dokładnie umyjesz żywność ekologiczną.

5. Dbasz o środowisko

Żywność ekologiczna produkowana jest w sposób, który nie obciąża środowiska naturalnego. Przy jej produkcji stosuje się też zgodne z prawem sposoby zatrudnienia i nie wykorzystuje pracy dzieci.