Kleszcze występują tylko w lasach liściastych

Wiele osób uważa, że kleszcze występują głównie w lasach liściastych. Tymczasem możesz je spotkać w trawie we własnym ogródku lub nawet w środku miasta. Te ostatnie to najczęściej kleszcze  z gatunku obrzeżek gołębi, których żywicielem są gołębie i inne ptaki. W związku z tym występują w kurnikach, gołębnikach i na poddaszach.

Kleszcze nie lubią jasnych ubrań

Niestety odcień tkanin jest kleszczom zupełnie obojętny. Na jasnym ubraniu znacznie łatwiej będzie je jednak zauważyć. Naukowcy twierdzą natomiast, że te malutkie pajęczaki zdecydowanie preferują tkaniny naturalne, jak len czy bawełna.

Gdy posmarujesz kleszcza tłuszczem, udusi się

Smarowanie kleszcza masłem na pewno nie sprawi, że sam wyjdzie. Może natomiast zwiększyć wydzielanie śliny, a tym samym do naszego organizmu dostanie się więcej groźnych mikrobów. Do wyjęcia pajęczaka wystarczy pęseta kosmetyczna. Jeśli aparat gębowy zostanie w skórze, należy wyjąć go igłą.

Oznaką zarażenia boreliozą jest rumień na skórze

Nieprawda! Okrągłe zaczerwienienie rozchodzące się na skórze jest typowym objawem boreliozy, ale nie u każdego występuje. Zarażenie groźną chorobą można potwierdzić jedynie poprzez specjalistyczne testy.

Przed kleszczami nie można się chronić

Preparaty na kleszcze nie działają długo. Ponadto te małe pajęczaki są na tyle sprytne, że wędrują do momentu, aż znajdą miejsce, w którym mogą ukąsić. Warto natomiast zainwestować w szczepionki chroniące przed częścią chorób przenoszonych przez kleszcze.

Dowiedź się więcej na temat kleszczy =>