MIT 1. Podcinanie włosów zwiększa prędkość z jaką rosną.

Uzasadnienie ekspertów: Podcinaj włosy, jeśli Twoje końcówki są rozdwojone i silnie przesuszone. Plączące się wiecznie końce włosów, przyczyniają się do zwiększenia siły podczas czesania, a tym samym „naciągania włosa”, który z łatwością wypadnie.

MIT 2. Na tempo wzrostu włosa nie ma się wpływu.

Uzasadnienie ekspertów: W pewnym sensie prędkość wzrostu włosa jest uwarunkowana genetycznie (włos rośnie około 1 cm na miesiąc), a to czynnik, którego nie jesteśmy w stanie zmienić. Jednakże, liczne badania pokazują, że na tempo wzrostu włosa może być zmienione w zależności od wieku, pory roku, środowiska, a przede wszystkim stanu odżywienia. Są także pewne składniki aktywne kosmetyków do włosów o udowodnionym działaniu przyspieszającym ich wzrost.

MIT 3. Szampon i odżywka powinny być dobrane do rodzaju włosa.

Uzasadnienie ekspertów: To podstawowy błąd pielęgnacyjny! Szampon zawsze dobieramy do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów.

MIT 4. Zbyt częste mycie włosów doprowadza do ich nadmiernego wypadania.

Uzasadnienie ekspertów: Częstość mycia włosów musi być dostosowana do rodzaju skóry głowy. Jeżeli Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają, niezbędne jest ich mycie każdego dnia, aby oczyszczać skórę głowy z nadmiaru łoju. Jeśli nie będziesz tego robić nadmiar sebum zaczopuje ujścia mieszków włosowych i poważnie zaburzy ich funkcjonowanie. Jeżeli Twoja skóra głowy jest sucha, swędząca zaleca się mycie według uznania (np. 1-2 w tygodniu), ale ważne jest aby szczególnie w tym wypadku unikać agresywnych szamponów.

Ciekawostki na temat włosów/ czy wiesz, że…?

  • Każdy z nas rodzi się z określoną liczbą mieszków włosowych i nie ma takiej możliwości, aby po narodzinach powstały nowe. Trycholodzy określają, że każdy mieszek włosowy wytwarza od 20 do 70 włosów w ciągu życia. Z jednego mieszka wyrasta 1-3 włosów naraz.
  • Najwięcej włosów na głowie mają blondynki, chociaż ich włos jest najcieńszy. Włosy brązowe są średnio grube i średnio gęste. Najgrubsze włosy są rude, ale też ich liczba jest najmniejsza.
  • Każdego dnia tracimy około 100 lub więcej włosów.
  • Eksperci zajmujący się zdrowiem zgodnie twierdzą, że włosy są jak „papierek lakmusowy”, którym można oznaczyć stan organizmu człowieka. To właśnie we włosach odkładają się wszystkie pierwiastki, które dostarczamy organizmowi, zarówno te złe jak i dobre. Dlatego jeżeli chcemy zbadać faktyczny poziom danego pierwiastka warto wykonać badanie, które nazywa się spektometrią atomową. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a co najważniejsze dużo bardziej precyzyjne i rzetelne od zwykłego badania krwi.
  • Trychologia to stosunkowa nowa dziedzina medycyny i kosmetologii, ciesząca się coraz większą popularnością. Trychologia to nie tylko pielęgnacja oraz leczenie skóry głowy i włosów w celach upiększających. To dziedzina, traktująca o włosach i wszystkich dolegliwościach związanych z ich nieprawidłowym funkcjonowaniem i leczeniem tychże dolegliwości.