Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka zaczyna się w momencie, gdy termometr pokazuje wartości przekraczające 38,5°C. Wcześniej mówimy o stanie podgorączkowym, który wprawdzie wymaga kontroli, ale nie jest powodem do podawania środków przeciwgorączkowych. Tym bardziej, że gorączka u dziecka jest potrzebna, ponieważ mobilizuje organizm do walki z chorobą. Każdy kolejny 1°C powoduje wytwarzanie aż o 10% przeciwciał więcej. W tym samym czasie w organizmie zmniejsza się ilość substancji, dzięki którym łatwiej rozmnażają się bakterie. Podwyższenie temperatury wpływa również na zwiększone ukrwienie tkanek, co usprawnia docieranie przeciwciał do miejsca infekcji.

Kiedy zacząć obniżać gorączkę u dziecka?

Niestety o pozytywnych aspektach gorączki możemy mówić wówczas, gdy temperatura nie przekracza 38,5°C. Od tego momentu serce i nerki zaczynają być nadmiernie obciążone. Przy gorączce przekraczającej 39,5°C mogą się natomiast pojawić drgawki, po których bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem. Co zrobić, by obniżyć gorączkę u dziecka?

1. Lekka piżamka

Dziecko z wysoką gorączka należy ubrać jedynie w lekką piżamkę i przykryć kocem. Przegrzanie malca spowoduje jeszcze większy wzrost temperatury ciała. Uważaj także na temperaturę panującą w domu. Optymalna powinna być zbliżona do 21°C.

2. Zimne okłady

Zimne okłady to sprawdzony sposób naszych babć na gorączkę u dziecka. Okład na głowie chroni mózg przed przegrzaniem. Namoczony w zimnej wodzie ręcznik ułożony na karku schłodzi główne aorty doprowadzające krew do głowy i szybko obniży temperaturę. Podobnie zadziałają okłady z tyłu łydek i pod kolanami.

3. Chłodne kąpiele

Chłodne kąpiele są wybawieniem przy bardzo wysokiej gorączce. Musisz jednak uważać na to, by woda nie była zbyt zimna, ponieważ może stać się przyczyną pojawienia się drgawek.Początkowo jej temperatura powinna być niższa o ok. 1°C od temperatury ciała dziecka. Następnie możesz dolewać coraz chłodniejszej wody. Kąpiel nie powinna trwać krócej niż 5 minut.

Kiedy wezwać lekarza?

Gorączka u dziecka może być jedynie początkiem infekcji i przed konsultacją z lekarzem należy odczekać około 12 godzin, podczas których rozwiną się pozostałe objawy choroby. Zdarzają się jednak sytuacje, w których należy niezwłocznie wezwać lekarza. Kiedy?

  • gdy gorączkuje niemowlę;
  • kiedy gorączka trwa dłużej niż 3 doby;
  • gdy nie udaje ci się obniżyć temperatury albo spada jedynie na chwilę;
  • zawsze wtedy, gdy wystąpiły drgawki;
  • gdy pomimo obniżenia gorączki stan dziecka się nie poprawia.

Zobacz też: Choroba bostońska ->>