1. Maluch często biega. Rzadko się zdarza, by spokojnie chodził po mieszkaniu. Nawet gdy idzie z jednego do drugiego pokoju, ledwo za nim nadążacie.

2. Dziecko wciąż bardzo żywo gestykuluje. Bez przerwy macha rekami i nogami. Przy posiłku zwykle nie może się skupić na jedzeniu, bo wciąż coś je rozprasza. Sprawia wrażenie wiecznie pobudzonego.

3. Wasza pociecha jest bardzo gadatliwa. Bez przerwy zadaje mnóstwo pytań. Ledwo odpowiesz na jedno, a w kolejce już czeka na ciebie następne. Bez przerwy słyszysz: „dlaczego”, „kiedy” i „jak”.

4. Syn lub córka wciąż dokucza innym dzieciom: kolegom z podwórka, przedszkola lub nawet własnemu rodzeństwu. Wciąż je np. szturcha lub popycha. Zdarzały się skargi, że wasze dziecko czasami bije innych. Tymczasem malec wcale nie uważa, by robił coś złego.

5. Dziecko nie potrafi się skupić. Nawet gdy po twoich prośbach skoncentruje się na jakiejś czynności, trwa to zwykle krótką chwilę. Po chwili malec się rozprasza. Potem trudno jest mu powrócić do tego, co przed momentem zaczął. Nie potrafi na dłużej zebrać myśli.

6. Kiedy wasze dziecko siedzi na krześle, wciąż się wierci. Zdarza mu się często bujać na stołku. Nie raz z niego spadł, ale to go nie zniechęca...

7. Każdego wieczoru malec ma poważnie kłopoty z pójściem spać. W nocy zdarza mu się mieć koszmary lub lęki nocne.

8. Wasze dziecko bardzo często wpada zupełnie przypadkowo na różne przeszkody. Zwykle jak bawi się z równolatkami, nieumyślnie psuje im zabawki. Odkręca kółka od samochodzików, a lalkom odrywa ręce.

9. Dziecko ma poważnie kłopoty z zabawą w grupie. Zwykle jest bowiem bardzo zbuntowany. Nie można mu wytłumaczyć zasad danej gry. Nawet gdy uda się ustalić jakieś reguły, wasza pociecha i tak ich nie przestrzega. Robi wszystko po swojemu.

10. Zauważyliście, że dziecko często zachowuje się bardzo agresywnie. Ciska pluszowym misiem w kat, niszczy przedmioty i znacząco podnosi głos. Potrafi nawet podejść do ciebie i znienacka cię kopnąć lub uderzyć.

11. Próbujesz wyjaśnić dziecku, że potrzebujesz, by np. sprzątnęło swój pokoik. Mimo to ono nie reaguje na twoje prośby. Nigdy nie kończy rozpoczętych zadań.

12. Czasami wydaje wam się, że dziecko w ogóle was nie słucha. Jest nieobecne, tak jakby wciąż przebywało w zupełnie innym świecie.

13. Maluch nigdy nie czeka na swoja kolej. Wciąż wtrąca się do rozmów innych.

14. Wasze dziecko jest wyjątkowo nieprzewidywalne. Trudno dociec, co za chwilę zrobi lub powie.

15. Smyk wciąż jest posiniaczony. Na ciele ma dużo zadrapań, otarć i strupów. Rzadko się zdarza, by jego skóra była bez skazy.