Według specjalistów, nawet 80 proc. polskiego społeczeństwa ma chociaż jednego pasożyta typu owsik włosogłówka. Co siódmy Polak jest nosicielem glisty, co 10. - tasiemca. W jednym organizmie może mieszkać nawet 300 gatunków takich „intruzów”.

Pasożyty pozbawiają nasz organizm niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych – witamin, mikroelementów, hormonów oraz cukru. Dodatkowo wydzielają toksyny, pochłaniają erytrocyty i osłabiają układ odpornościowy. Żyjąc w nas, upośledzają poszczególne tkanki, zaburzając funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Wysypka, anemia, spadek masy ciała, niepokój, problemy żołądkowe, osłabienie, częste przeziębienia i grypy to tylko niektóre objawy świadczące o tym, że w naszym organizmie występują pasożyty.

przeczytaj: Owsiki - jak się ich pozbyć skutecznie? ->>

Jak pasożyty dostają się do organizmu?

Jak można się zarazić pasożytem?

Pasożyta możemy "złapać" praktycznie wszędzie. Zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Najczęściej trafiają do naszego organizmu wraz z jedzeniem: mięso wieprzowe może zawierać larwy włośnia krętego, niedokładnie umyte owoce i warzywa – jaja glisty, a solona surowa ryba i kawior ukrywać tasiemca.
Druga najczęstsza przyczyna to woda. Zarówno ta do picia, skażona jajami pasożytów, jak i ta z kąpielisk – w naturalnych zbiornikach wodnych gdzie miejsce upodobały sobie płazińce. Brudne ręce – nie tylko własne, ale wszystkich, z którymi mamy kontakt: osoby w urzędach, sprzedawcy, znajomi, którym podajemy rękę – są doskonałym transportem dla jaj pasożytów. W domu tez nie jest bezpiecznie, bo z kurzem przenoszą się jaja owsików. Jeśli osiądą one na pościeli, kanapie czy ręcznikach, przez pół roku zachowają żywotność, stwarzając zagrożenie dla domowników. Bardzo narażeni są także właściciele zwierząt domowych: psie wszy przenoszą jaja glist, koty mogą zarażać tasiemcem i świerzbowcem.

Ryzykowne bywa też korzystanie z publicznych toalet, jedzenie w barach szybkiej obsługi, brak higieny. Nigdy się nie odrobaczałeś? Prawdopodobieństwo, że masz pasożyta, jest bardzo duże. Możesz spróbować poradzić sobie z nim domowymi sposobami.

Przedstawiamy 13 naturalnych sposobów na pozbycie się pasożytów z organizmu ->>

Zobacz również: